Lengyel művészeti folyóiratban szerepel az EJTECH

Date:
Lehet-e a textil segítségével történeteket mesélni, történeteket szőni, milyen üzeneteket hordozhat? Textile Art: In the face of contemporary times címmel jelentette meg a poznańi Magdalena Abakanowicz Művészeti Egyetem a Zeszyty Artystyczne (Művészeti Jegyzetek) folyóirat 44. számát, amelyben a hosszú idő után önálló művészeti ággá vált textilművészet kortárs törekvéseiről olvashatunk.

Ahogy a képzőművészet más területein, a textilművészetben is folynak kreatív kutatások, a kiadványban megjelent interjúban ezekről is szó esik, példaként az EJTECH (Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre, az IK kutatói) munkáját is bemutatva. Beatrijs Sterk, Janis Jefferies és Claudia Melo Magdalena Kleszyńskával beszélgetnek, az EJTECH munkáját Melo, a Contextile művészeti vezetője, kurátora hozza szóba, bemutatva a kortárs kísérleti szcénát, elsősorban azokat, akik digitális technikákat is alkalmaznak, az alkotás során ezzel kiterjesztve a szövetek „hatótávolságát”. A szakember a csapatot a 2022-es Contextile kapcsán ismerte meg, ahová az alkotópáros a Phase In, Phase Out című munkájával került be.

Az EJTECH duó textilalapú interfészekkel és programozható anyagokkal dolgozik, kutatásaik eredményeinek megismertetésére gyakran installációkat hoznak létre. Magyarországon legutóbb a Zene Házában állították ki Dung Dkar Cloak fantázianevű, jacquard szövött textilből készült interaktív installációjukat, amelyet megérintve a látogatók különböző hangkompozíciókat hozhattak létre.

A Zeszyty Artystyczne folyóirat, amely egyedülálló módon ötvözi a tudományos elemzést a kritikus művészeti alkotó- és írói módszerekkel, 1983 óta jelenik meg, és ezen a szakterületen az egyetlen nagy múltú tudományos és művészeti folyóirat Lengyelországban. 

További információ

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei változó finanszírozási környezetben is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121