Aktivitások – Engage4Bio
Eat for the Future! kurzus
Hogyan reagálunk majd arra, ha kedvenc ételünk eltűnik a boltok polcairól vagy a kedvenc csemegénk nem nő többé a konyhakertünkben? Elfogadunk vagy akár még jobban élvezünk egy újfajta helyettesítőt? Zavarba hoz-e vagy épp jobban csúszik egy tehén nélküli tehéntejből készült és műanyag hulladékból szintetizált vaníliával ízesített madártej? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tehettek fel az 'Eat for the future!' kurzus résztvevői, amely a MOME és Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködésében valósult meg.


Food Innovation Design Sprint
Az intenzív Design Sprint keretében több, mint 40 diák csatlakozott hozzánk különböző területekről, például a design, a jog, az üzleti élet és az élelmiszertervezés területéről is, hogy közösen oldjanak meg az élelmezési rendszerrel kapcsolatos kihívásokat. Az eseményen a MOME és a MATE professzorai, az üzleti élet szereplői valamint a terület kiemelkedő szakértői mentorálták a csapatokat. Az egynapos verseny folyamán a csapatok főként az ötleteléssel foglalkoztak, majd eredményeiket rövid prezentációk formájában mutatták be.


Pápai Expo és Agrárpiknik & Szántóföldi Napok és Agrárgépshow
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködésben létrejövő programok keretében két adatvizualizációs tábla kitöltésére invitáltuk azokat a szakképzésben résztvevő diákokat és gazdálkodással foglalkozó felnőtteket, akiket érdekel a biomassza-alapú körforgásos gazdaság életmódunkra gyakorolt hatása, és szívesen bővítik ismereteiket ezen a területen.
Az egyik adatvizualizációs tábla fókuszában a regeneratív talajgazdálkodással kapcsolatos kérdések szerepeltek, míg a másik eseményen a biomassza-alapú élelmiszerek használatáról és általánosságban a biomassza-alapú gazdaságról kérdeztük a résztvevőket.


Művészetek Völgye Fesztivál – Fenntarthatósági piknik és Cianotípia workshop
A Művészetek Völgye Fesztivál idén is rengeteg látogatót vonzott, ahol a MOME és az Engage4BIO együttműködésével két izgalmas workshopra is sor került az esemény során.
A résztvevők a helyi talajjelző növények felhasználásával készíthettek különleges cianotíp képeket, miközben a Taliándörögdről gyűjtött talajmintákat is megvizsgálhatták, talajszakértőink: Félegyházi Fruzsina, Gömöri András és Dr. Parádi István segítségével.
A második workshopon Németh Zsófi által vezetett fenntarthatósági piknikre invitáltuk a résztvevőket, amelynek középpontjában a csalán állt. A résztvevők megismerhették a csalán sokoldalú felhasználási lehetőségeit, a levéltől egészen a gyökérig. A workshop során csalánpestót készítettek, amit frissen gyúrt tésztával fogyaszthattak el, mellé pedig csalánteát és csalánszörpöt kóstolhattak a látogatók.
Kutatók Éjszakája
A Bay Zoltán Kutatóközpont munkatársai különleges programokat szerveztek a Kutatók Éjszakáján Budapesten és Szegeden. Itt debütált az Engage4BIO társasjáték, amely során a résztvevők sokat tanulhattak a biomassza-alapú gazdaságról és a játék végén különleges ajándékokat nyerhettek. A résztvevőket továbbá a korábban is használt biomassza-alapú gazdasággal foglalkozó adatvizualizációs tábla kitöltésére invitáltuk az esemény folyamán.


Földbe Gyökeret Ereszteni Kurzus - Narratív Talaj Kartográfiák a Balatonfelvidéken (folyamatban)
A Földbe Gyökeret Ereszteni című KFI kurzus a mezőgazdasági tájak talajegészségével foglalkozik narratív kartográfiai módszerek alkalmazásával. A kurzus résztvevői egy Balaton-felvidéki terület talajának feltérképezésén vesznek majd részt multidiszciplináris eszközök segítségével. A talaj mikroszkopikus, emberi és regionális léptékű vizsgálatára kerül sor tudományos és művészeti médiumokon keresztül, hozzájárulva az egykori ültvényes terület talajának megismeréséhez és jövőbeli rehabilitálásához. Az Engage4BIO csapata szakértői talajelemzéssel és a helyszíni talajminták kromatografikus elemzésével járul hozzá a kurzus tematikájához. A diákok által elkészített talajkromatográfiákat és a talajszelvényeket, Félegyházi Fruzsina és Gömöri András, a Magyar Talajtani Társaság szakértői elemzik a kurzus során.