Láng Benedek habil.
Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács
Doktori Iskola
Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács

Tudománytörténész, az ELTE GTK Marketing és Érveléselmélet Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Tudománytörténészként arra tesz kísérletet, hogy a történeti vizsgálatba olyan nem hagyományos kutatási témákat vonjon be, amelyek tudományos voltát a történelem folyamán különféle társadalmi csoportok vitatták vagy elutasították (mint nem tudományosat, mint veszélyeset vagy mint túlzottan technikai jellegűt), és amelyek következésképpen nem magától értetődően érdemeltek ilyen típusú feldolgozást. Kutatta különböző korok tudományos, nem tudományos és áltudományos elemeinek egymáshoz való viszonyát; igyekezett felderíteni, hogy az adott korban hol húzódott az elfogadott tudomány határa. Többek között vizsgálta a középkori asztrológia, a XV–XVI. századi tanult mágia, a kora újkori mesterséges nyelvek, a modern kori „áltörténetírás” és a kora modern kriptográfia történetét, a vizsgált témák alapján pedig tudományelméleti következtetések levonására tett kísérletet.

Fields of research
tudománytörténet
tudományfilozófia

Biography

Láng Benedek 1998-ban diplomázott az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem szakán, majd a Közép-európai Egyetem Medieval Studies tanszékén tanult először mint MA-, később mint PhD-hallgató. PhD-disszertációját 2003-ban védte meg. A következő másfél évtizedben számos hazai, illetve nemzetközi kutatási ösztöndíj segítette kutatásait, köztük a londoni Warburg Institute és a wolfenbütteli Herzog August Bibliothek közös ösztöndíja, a Collegium Budapest „Institute for Advanced Study” junior fellowshipje, a Deák Ferenc Ösztöndíj, a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj, a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, a Mellon Fellowship, amellyel Párizsban, a Maison des Sciences de l’Homme intézetében kutathatott, valamint a EURIAS fellowship, amelynek támogatását élvezve a Collegium de Lyonban töltött egy kutatói évet.

Eredményeit az MTA Akadémiai Ifjúsági Díjjal, a Közép-európai Egyetem Academic Achievement Awarddal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Kutatási Díjjal jutalmazta.

2003-tól 2021-ig dolgozott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának Filozófia és Tudománytörténet Tanszékén, 2013-től tanszékvezetőként. 2015-ben az MTA Tudomány és Technikatörténeti Osztályközi Tudományos Bizottságának elnöke lett, 2018-ban védte meg MTA doktori disszertációját. 2022 óta az ELTE GTK Marketing és Érveléselmélet tanszékének tanszékvezetője.
Nyolc könyve jelent meg (ebből kettő társszerzős). 
A középkori tanult mágia és tudomány viszonyát vizsgáló könyve, az „Unlocked Books: Manuscripts of Learned Magic in the Medieval Libraries of Central Europe”, valamint a „The Rohonc Code: Tracing a Historical Riddle” a Penn State University Pressnél jelent meg, a „Real Life Cryptology: Ciphers and Secrets in Early Modern Hungary” pedig az Amsterdam University Pressnél. 

Publications

Publication title
A rohonci kód: Egy történelmi rejtély nyomában
Titkosírás a kora újkori Magyarországon
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121