Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

ZenctuaryVR+

A ZenctuaryVR+ projekt célja egy VR-alkalmazás kifejlesztése részvételi designeszközök mentén (participatory design), és az alkalmazás közvetlen tesztelése idősebb felnőtteken a palliatív ellátóközpontban (FR) megvalósíthatósági tanulmány formájában, valamint hosszú távú randomizált klinikai vizsgálat lefolytatása orvosi helyszíneken (HU).

A természeti környezetet szimuláló interaktív VR-alkalmazást, amely egyidejűleg diagnosztikai eszköz is, kifejlesztve értékelni fogjuk a megvalósítási lehetőségeket és a VR hatásait az idős felnőttek kórházi környezetben történő kezelésében. Célunk a VR-intervenció hangulatra, szorongásra és stresszszintre gyakorolt hatásainak vizsgálata, diagnosztikai potenciáljának megértése és az egészségügyi központokban való használhatóságának megvalósíthatóságának felmérése. Ez javítaná a kórházakban tartózkodó multimorbid idősek betegellátását, és csökkentené az egészségügyi személyzet terheit. Egy ilyen alkalmazás nemcsak terápiás célokat szolgálna (például a relaxáció és a figyelem helyreállítása), hanem olyan diagnosztikai funkciókat is tartalmazhatna, amelyek segíthetik az egészségügyi szakemberek mindennapi munkáját.

A VR proof of concept-et a változók széles skálájára vonatkozóan tesztelik az INSERM Strasbourg Translational Neuroscience & Psychiatry és a Strasbourgi Egyetemi Kórházban (20 beteg), az alkalmazással való hosszabb kitettséget pedig a Magyar Semmelweis Egyetem klinikáin és a MAZSIHISZ Szeretetkórházban (100 beteg) értékelik. A projekt eredményeit magas rangú orvosi és HCI-  folyóiratokban (5db) és szakpolitikai ajánlásokban fogjuk megjelentetni, valamint nemzeti és nemzetközi konferenciákon kerülnek bemutatásra. A projekt során iterált szoftverfejlesztés orvosi használatra is készen áll (1 IP).

A 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00103 számú projekt az NKFI Alapból valósul meg.