News
Egy, a gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségeiről szóló kutatás, valamint a szociális és inkluzív alapú designszemléletet és -módszertant szem előtt tartó, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag is fenntartható rendszer kifejlesztése szerepel az idei Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program Kooperatív Doktori Programja (EKÖP KDP) nyertes pályázatai között.
Az Arts Thread, a feltörekvő tervezők és művészek vezető digitális platformja ötödik alkalommal rendezi meg a Global Creative Graduate Showcase-t, amely a világ bármely pontján művészeti vagy design szakon végzett hallgatók legizgalmasabb diplomaprojektjeit listázza. Idén több mint ötezer hallgató töltötte fel a diplomamunkáját, amelyek közül az Arts Thread független szakértői zsűrije választotta ki a szűkített listát. Erre szavazhat most a közönség. A 2024-es shortlistre tizenegy frissen végzett MOME hallgató is felkerült!
Geometriai modellnek indult, majd a világ egyik legismertebb térbeli logikai játéka lett belőle. Generációk nőttek fel a bűvös kockát forgatva, amelyet Rubik Ernő a MOME elődintézményében, az Iparművészeti Főiskolán alkotott. Az ikonikus tárgy 2024-ben ünnepli 50. születésnapját, sőt alkotója is jubilál, idén 80 éves. A különleges alkalomból egy rendhagyó, MOME-hallgatók és -alumni által tervezett utazó installáció köszönti a kockát és alkotóját, melynek első állomása Tokió.
Hogyan válaszolhat a design korunk összetett kérdéseire? Milyen módszerekkel lehet a megőrizni a hagyományos tudást, miközben a legmodernebb technológiai fejlesztéseket is alkalmazzuk? A MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt londoni kiállítás ezekre az alapvető kérdésekre keresi a választ. A Challenging Future tárlat tükrözi az iskola küldetését, hogy a 21. század legsürgetőbb kérdéseivel a designalapú oktatás, kutatás és a gyakorlati szakértelem szintézisén keresztül foglalkozzunk.
Harmadik alkalommal adták át a „Jobb vezetők, jobb világ” díjat, amelyet 2024-ben Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója vehetett át. A díjjal idén is azokat a vezetőket ismerték el, akik nemcsak egy igazságosabb, egymásra jobban figyelő társadalomban hisznek, hanem vezetőként tesznek is ezért.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.
A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.
Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.
Budapest–Róma
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.
A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.
– MA Nyílt napot × Alumni-karriernapot tart a MOME A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) november 22-ei MA Nyílt napján × Alumni-karriernapján egyrészt az egyetem magyar és angol nyelvű mesterszakjait és doktori programjait ismerhetik meg az érdeklődők, másrészt sikeres alumni-karriertörténeteken keresztül megtapasztalhatják, milyen jövő vár rájuk a kreatíviparban. Az egész napos eseményt olyan izgalmas programok kísérik, mint portfóliókonzultációs lehetőségek, alumnusok által vezetett campustúra, portréfotózás szakmai önéletrajzhoz és MOME-s vásár friss diplomások alkotásaiból.
1
2
3
4
5