Hírek & események

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei a szűkülő állami támogatások mellett is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) volt és jelenlegi diákjainak, illetve tanárainak ékszereiből nyílik pop-up kiállítás december 17-én a Magyar Nemzeti Múzeumban, a Ragyogj! – Ékszerek ideje című tárlat részeként. A kiállításmegnyitót kerekasztal-beszélgetés kíséri, amelyen Vági Flóra kortárs ékszertervezővel, a MOME oktatójával, Spengler Katalin műgyűjtővel és Dr. Kiss Erikával, a Magyar Nemzeti Múzeum ékszerkurátorával beszélget Kovács Krisztina művészettörténész, a MOME rektori kabinetfőnöke. A beszélgetés központjában a hagyomány és újítás kapcsolata lesz.

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.

A Mercedes-Benz és a MOME az elmúlt húsz évben szoros partnerséget alakítottak ki. Ennek során a budapesti egyetem járműtervezési programja a világ élmezőnyébe került: a MOME hallgatói és oktatói tevékenyen részt vettek az autógyár designprogramjaiban. Számos hallgató került előbb gyakornokként, majd munkatársként a luxusmárka designrészlegébe, vagy az Audi, a KIA, a BMW és a Volvo tervezői csapatába. 2024 augusztusában az Interaction Design MA szak hallgatói is ellátogattak a stuttgarti gyárba, az ottani prezentációkról továbbfejlesztett koncepciókat hoztak haza.

Join us on 7 January to learn how the Stipendium Hungaricum Scholarship can help you pursue your studies at MOME.

Join us on 10 December to learn how the Stipendium Hungaricum Scholarship can help you pursue your studies at MOME.

Join us on 11 December to learn how the Study in Hungary Bilateral State Scholarship can support your academic journey at MOME.

Join us on 19 December to learn everything you need to know about applying to MOME’s English-language MA programmes.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121