
A jövő a megújult a MOME TechParkban kezdődik
A „Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális és készségfejlesztése a MOME-n” nevű projekt keretében több mint 650 új eszköz – köztük digitális és technológiai gépek – került az egyetem TechParkjába. A projekt az RRF-2.1.2-21-2022-00021. számú pályázat keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg, közel 2,2 milliárd forint vissza nem térítendő forrásból.
A fejlesztés célja, hogy a MOME műhelyei olyan szakmai környezetet kínáljanak, amely felkészíti a hallgatókat a 21. századi kreatívipari kihívásokra. A TechPark elsődleges feladata a gyakorlati oktatás biztosítása, ily módon ez a Bauhaus hagyományaira épülő gyakorlatorientált képzések fő helyszíne is, ahol a hallgatók tanulmányaik alatt talán a legtöbb időt töltik, s ahol nemcsak infrastruktúra-hozzáférést, de szaktudást és támogatást is kapnak. A legmodernebb gépparkkal és digitális eszközökkel felszerelt műtermekben a gyakorlatban is elsajátíthatják a korszerű technológiák használatát – legyen szó autótervezésről, digitális tárgyalkotásról, animációról vagy építészeti prototípusok készítéséről.
A pályázathoz kapcsolódó bemutató esemény legizgalmasabb része a TechPark-bejárás volt, amelyen a vendégek megismerhették a filmstúdió új filmes lámpáit, mikrofonjait és hangrögzítőit, illetve a Digitális tárgyalkotó műhely számítógéppel vezérelt 2D és 3D modellezéshez szükséges eszközeit és lézervágóit. Ezek az gépek a hallgatók mindennapi munkáját segítik, a modellezést, a korszerű prototípusok készítését teszik lehetővé. A fejlesztések nemcsak a digitális alkotást érintették, modernizálták a hagyományos műhelyeket, így az analóg fotólaborokat, a grafikai és nyomdatechnológiai laborokat, üveg- és kerámiaműhelyeket is.
„A most beszerzett eszközök hosszú távon hozzájárulnak az oktatási és kutatási tevékenység fejlődéséhez, lehetővé teszik, hogy az egyetem közép-európai szinten is meghatározó kreatívipari képzési és kutatási központtá váljon” – fogalmazott Matheidesz Réka vezérigazgató. Hozzátette, hogy az egyetem felelőssége, hogy az intézményből kikerülő hallgatók ismerjék a legmodernebb technológiák gyakorlati alkalmazási területeit, rendelkezésükre álljon a tudás azokról az eszközökről és gépekről, amelyeket leendő munkájuk során használnak majd.
Krasz Ádám, a TechPark megbízott igazgatója a géppark prezentációja során elmondta, hogy az új eszközök nemcsak önmagukban érdekesek, hanem az oktatás kontextusában is.
„Fontos, hogy egy-egy technológia milyen lehetőségeket nyit meg a gondolkodásban, az alkotásban, és abban, hogy hallgatóink már az egyetemi évek alatt olyan eszközökkel dolgozhatnak, amelyek a professzionális alkotói környezet részei. Az RRF-projekt keretében lehetőségünk nyílik a gyakorlatorientált képzések fejlesztésére és bővítésére, eszközparkunk modernizálására, ezzel elősegítve a hallgatói munkák színvonalának az emelését, valamint a hallgatók piacképes ismeretekkel való felvértezését” – mondta.
A technológiai bővítéseken túl az egyetem digitális szolgáltatásait is új alapokra helyezte: elindult a hallgatókat támogató digitális felület, a University Life Platform (ULP), amely a legfrissebb hírek mellett hasznos tudnivalókkal szolgál, köztük a legfontosabb jogi változásoktól az új pályázati lehetőségeken át a sportprogramokig minden, az egyetem életét érintő információval. A platformot a MOME közössége az App Store-ban és a Google Playen keresztül letölthető alkalmazásból is letöltheti, de webes felületen is használható. Elkészült a saját fejlesztésű e-learning-rendszer is, amely innovatív megoldásokat kínál a mentorálás és az egyéni fejlődés nyomon követésére, ebben elsőként a Business to Design kurzus multimédiás oktatóanyagaival találkozhatnak a hallgatók. A platformban tervezik megvalósítani a Digitális írástudás képzést is, melynek célja a hallgatók és az oktatók digitális párbeszédének a megteremtése, egységes egyetemi szintű digitális írástudás kialakítása.
A MOME jövőképének fontos része a nemzetköziesítés is: az új angol nyelvű MA-programok, a hallgatók és a munkavállalók számára elérhető angol nyelvi képzések, a külföldi konferencia- és vásárrészvételek mind azt szolgálják, hogy a magyar design- és művészeti képzés nemzetközi szinten is versenyképes legyen.
A projekt eredményei támogatják a MOME-t abban, hogy olyan tudásközponttá váljon, amely technológiai szinten is reagál a jövő kihívásaira, és ahol a hallgatók már most a jövő eszközeivel dolgozhatnak, miközben a mesterségbeli tudást is elsajátíthatják. A jelenlegi megújulás azt a MOME oktatási stratégiájában meghatározó dualitást támogatja, amelyben egyszerre van jelen az analóg és a digitális, a tradíció és az innováció, a múlt és a jövő.