![](https://images.mome.hu/image/xl/uploads/DSC_5505_1ac815ce87.jpg)
Tárgyai mellett bátorságát is örökül vehetjük
Stefan Lengyel nemzetközi szinten elismert alkotó, akinek tanítványai ma már világcégek vezető szakemberei, ötletei pedig nélkülözhetetlen részeivé váltak a mindennapi tárgyainknak. Nevéhez fűződik többek közt a Bengáli és az ikonikus Ganz csuklós villamos, a Calypso magnetofon formaterve, a modern benzinkútoszlop működési elve, a Miele újításai, munkáit pedig harminc alkalommal honorálták szakmai díjakkal.
„Stefan Lengyel tervezőként és tanárként is maga a megtestesült designkultúra, életműve tehát méltán érdemel elismerést a részünkről!” – írta róla korábban Szentpéteri Márton egyetemi tanár, eszmetörténész, a könyv egyik szerzője.
Oeuvre-jéhez kapcsolódik oktatási tevékenysége, amelyen keresztül megújította a MOME tervezőképzését, életre hívta az egyetem és a Mercedes-Benz közötti együttműködést, melynek keretében a magyar hallgatók csaknem húsz éve járulnak hozzá elképzeléseikkel a jövő autóterveihez. Pályája mintaadó a felnövekvő tervezőgeneráció számára is, története a designtörténet releváns része, amelyet innentől mindenki megismerhet.
A most megjelenő könyv Lengyel életét az „Életút” című fejezetben izgalmas történet formájában meséli el, egészen a kezdetektől, amikor a polgári származása miatt a továbbtanulásban akadályozott, nyolcadikos István maga kilincselt párfunkcionáriusoknál azért, hogy felvegyék a technikumba.
Megtudhatjuk, végül hogyan került az erzsébeti srác az akkor újdonságnak számító ipari formatervezés szakra az Iparművészetire, miként alakult akadémiai karrierje, hogyan jutott a járműtervezés közelébe, a Ganz gyárba, és dolgozott együtt a már akkor legendás Kaesz Gyulával és Bozzay Dezsővel, Dózsa Farkas Andrással... majd ezt követően miért utazott a vasfüggönyön túlra, Essenbe, ahol tanítani kezdett, és ami végül az ő hatására a német designképzés jegyzett központja lett... A könyv elmeséli, hogy milyen szerepet játszott mindebben a bátorsága és a kockázatvállalási hajlandósága... Mindeközben bepillanthatunk a magánéletébe is, amelyet az esseni évek egyre távolabb kormányoztak Magyarországról... mígnem 2009-ben visszatért, hogy egykori alma materében tanítson, és felépítse a jövő tervezőgenerációk alaptáborát.
A „Designsztorik” fejezetből megismerhetjük az egyes konkrét tervezések történetét is. Nemcsak olyan ikonikus darabok születéséről olvashatunk, mint a Bengáli vagy a Ganz „ipari csuklós” villamos, az M8 Calypso magnetofon vagy a lépcsőjáró babakocsi, de az olyan tárgyak hátteréről is, mint a 0,33 literes szabvány német sörösüveg, a Monpti írógép, az Interton játék vagy a Liesegang írásvetító, diavetítő, valamint az Aralnak tervezett automata hidrogéntöltő állomás és korszerű benzinkútoszlop. Mindemellett válogatott munkákat is bemutat a kötet, így további kiállítás- és tárgyterveket, mindennapi használati tárgyakat, többek között a Certino széket és az Edelhoff kukát is tanulmányozhatjuk.
A könyv szerzői, Füzesi Dorottya, Húnfalvi András, Kálmán Zsuzsa és Szentpéteri Márton hónapokon át dolgoztak az anyagok összegyűjtésén, Lengyellel és kollégáival személyes interjúkat készítettek, helyszíni és archívumi kutatásokat végeztek, hogy a designtörténet számára dokumentálják a tárgyak és alkotójuk történetét. A könyv képi világát korabeli felvételek, Lakos Máté fotói és Patkós Luca könyvterve alakította. Lengyel pályája számos tanulsággal szolgál, tárgyain kívül életszemléletét, tenni akarását és bátorságát is örökül vehetjük tőle.
A kétnyelvű (angol és magyar) könyv hamarosan kereskedelmi forgalomban is kapható lesz.