Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

A Mesterséges Intelligencia hatása a korlátozottan digitalizált nyelvekre és vizuális örökségükre

Projekt fázisok
A Heritage In Motion Lab Kutatási és Fejlesztési Projektje
Projekt áttekintés

A kutatás azt vizsgálja, hogy a MI által létrehozott vizuális tartalmak mennyire képesek visszatükrözni a digitális adatbázisokban alulreprezentált kultúrák vizuális örökségét. A mesterséges intelligencia vezérelte kreatív eszközök rohamos fejlődése elsősorban a nagy mértékben digitalizált nyelvek, az angol, spanyol, kínai számára kedvez, ami vizuális homogenizációhoz vezet. Hogyan? Az alacsony mértékben digitalizált nyelvek, mint például a magyar, alulreprezentáltak az AI adatbázisokban, így korlátozott jelenléttel bírnak a globális digitális platformokon. Ez például Magyarország vizuális örökségének félreértelmezéséhez vezet. Céltudatos, korrigálásra képes AI-fejlesztés nélkül a kis digitális lábnyomú nyelvek vizuális örökségére vonatkozó közismeret hosszú távon egyre pontatlanabb lesz. 

 A vizuális örökség esetében ez különösen érzékeny kérdés, hiszen az AI-modellek a megismert archív anyagon alapulva alakítják ki vizuális elképzeléseiket a világról. Ha egy adott ország kultúrája, vizuális öröksége, nem szerepel az adatbázisokban, akkor az AI  helyettesíti más, elérhető kulturális mintázatokkal. Így a digitális környezetben egyre inkább háttérbe szorulhatnak a lokális vizuális identitások, torzulhat a kultúrák pontos beidézése, és egy globális, homogén vizuális nyelv válhat uralkodóvá. 

A kutatás célja, hogy feltérképezze ezeket a torzításokat, és hozzájáruljon egy igazságosabb, sokszínűbb AI-környezet kialakításához, amely figyelembe veszi a kisebb nyelvek és a kevésbé ismert vizuális hagyományok sajátosságait. 

Partner intézmények: 

  •  Jan Evangelista Purkyně University -  Ústí nad Labem, Design Kar, Csehország
  • Szlovák Tudományos Akadémia, Filozófiai Intézet v.v.i., Pozsony, Szlovákia
  • Sziléziai Egyetem - Katowice, Bölcsészkar, Centre for Critical Technology Studies, Lengyelország
  • Fameplay.ai – Czech Video Center, Prága, Csehország
  • BME, Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Telekommunikáció és AI tanszék, Budapest 
  • BME,  Szociológia és Kommunikáció tanszék, Budapest 
  • ELTE BTK Digital Humanities, Budapest 

 

 

Projekt fázisok

    Kutatási célok

    A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem által vezetett kutatás célja, hogy feltárja az alacsony mértékben digitalizált nyelvek – például a magyar – és a hozzájuk kapcsolódó szintén alacsony mértékben digitalizált vizuális kultúrák mesterséges intelligencia rendszerekben tapasztalható alulreprezentáltságát. Tudományos publikációban bizonyítja a MI-rendszerek jelenlegi torzításait. Tudományosan elfogadott mérési módszertant fejleszt arra, hogy a mesterséges intelligencia eszközöket tesztelje a magyar vizuális örökség megfelelő minőségű vizuális reprezentációjának tekintetében. A kutatás célja, hogy megvizsgálja hogyan, milyen módszerrel lehet az etikus felhasználást szem előtt tartva, jogilag megalapozott módon, közgyűjteményekből gépi tanulásra alkalmas, aggregált adatbázisokat létrehozni. Nemcsak magyar, de regionális szinten is kutatja akadémiai partnerek segítségével, hogy milyen megoldások lehetnek a kialakult helyzetre.

    Fejlesztési projekt

    Annak érdekében, hogy a magyar és más alacsony erőforrású nyelvekhez kapcsolódó vizuális örökség pontos és hiteles megőrzést nyerjen, a projekt mesterséges intelligenciával kompatibilis adatbázisokat fejleszt digitális archívumokból. A fejlesztési projekt célja AI-modellek finomhangolása nyílt forráskódú rendszerekben. Szövegből képpé és videóvá (text-to-image és text-to-video) alakító alkalmazásokat hozunk létre, amelyek AI-alapú vizuális tartalmat generálnak a magyar művészettörténet és design történet pontos referenciáival.

    Hallgatók részvétele a projektben

    A kutatási és fejlesztési projekthez több kurzus is kapcsolódik, amelyek lehetőséget biztosítanak a hallgatók számára, hogy betekintést nyerjenek a kutatásba, részt vegyenek a fejlesztésben. A hallgatók vizuális kutatásai és kísérletei hozzájárulnak a projekthez. Ezúton is ösztönözzük a hallgatókat, hogy jelentkezzenek szakmai gyakorlatra a Heritage in Motion Lab-nál. (A szakmai gyakorlati lehetőségekkel kapcsolatban érdeklődni az alábbi e-mail címen lehet: ivanyi-bitter.brigitta@mome.hu)

    Eredmények

    A projekt megoldásai megbízhatóbbá teszik a digitális ökoszisztémát. A projektnek köszönhetően kifejlesztett AI eszközök lehetővé teszik, hogy a magyar nyelvhez kapcsolódó vizuális emlékek pontosan beidézhetővé váljanak az új, AI által generált tartalmakban. Ez jelentős segítséget nyújt majd a kreatív iparban dolgozó művészek és tervezők számára, valamint az akadémiai kutatók, oktatók és tanárok számára, akik előadásaikat pontos, mesterséges intelligenciával generált képekkel illusztrálhatják. Bízunk benne, hogy projektünk ahhoz is hozzájárul, hogy felgyorsuljon a magyar nyelvhez kapcsolódó közgyűjteményi és magángyűjteményi anyag digitalizációja. A munkánk során kialakított kutatási-fejlesztési eljárás modellként szolgál más hozzánk hasonló kevésbé digitalizált vizuális örökséggel bíró országok, közösségek számára is.

    Kutatási célok

    Fejlesztési projekt

    Hallgatók részvétele a projektben

    Eredmények