A Mesterséges Intelligencia hatása a korlátozottan digitalizált nyelvekre és vizuális örökségükre
A kutatás azt vizsgálja, hogy a MI által létrehozott vizuális tartalmak mennyire képesek visszatükrözni a digitális adatbázisokban alulreprezentált kultúrák vizuális örökségét. A mesterséges intelligencia vezérelte kreatív eszközök rohamos fejlődése elsősorban a nagy mértékben digitalizált nyelvek, az angol, spanyol, kínai számára kedvez, ami vizuális homogenizációhoz vezet. Hogyan? Az alacsony mértékben digitalizált nyelvek, mint például a magyar, alulreprezentáltak az AI adatbázisokban, így korlátozott jelenléttel bírnak a globális digitális platformokon. Ez például Magyarország vizuális örökségének félreértelmezéséhez vezet. Céltudatos, korrigálásra képes AI-fejlesztés nélkül a kis digitális lábnyomú nyelvek vizuális örökségére vonatkozó közismeret hosszú távon egyre pontatlanabb lesz.
A vizuális örökség esetében ez különösen érzékeny kérdés, hiszen az AI-modellek a megismert archív anyagon alapulva alakítják ki vizuális elképzeléseiket a világról. Ha egy adott ország kultúrája, vizuális öröksége, nem szerepel az adatbázisokban, akkor az AI helyettesíti más, elérhető kulturális mintázatokkal. Így a digitális környezetben egyre inkább háttérbe szorulhatnak a lokális vizuális identitások, torzulhat a kultúrák pontos beidézése, és egy globális, homogén vizuális nyelv válhat uralkodóvá.
A kutatás célja, hogy feltérképezze ezeket a torzításokat, és hozzájáruljon egy igazságosabb, sokszínűbb AI-környezet kialakításához, amely figyelembe veszi a kisebb nyelvek és a kevésbé ismert vizuális hagyományok sajátosságait.
Partner intézmények:
- Jan Evangelista Purkyně University - Ústí nad Labem, Design Kar, Csehország
- Szlovák Tudományos Akadémia, Filozófiai Intézet v.v.i., Pozsony, Szlovákia
- Sziléziai Egyetem - Katowice, Bölcsészkar, Centre for Critical Technology Studies, Lengyelország
- Fameplay.ai – Czech Video Center, Prága, Csehország
- BME, Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Telekommunikáció és AI tanszék, Budapest
- BME, Szociológia és Kommunikáció tanszék, Budapest
- ELTE BTK Digital Humanities, Budapest