Moholy-Nagy University of Art and Design
Co-design kutatás a városi közlekedésről gyerekekkel
Project overview
Year of project
2022 - ongoing
Members
Contact
A projekt a szociális design eszközeinek felhasználásával feltárja, hogyan lehet biztonságosabbá és vonzóbbá tenni a városi közlekedést a gyermekek (8-13 éves korosztály) számára. A kutatás folyamatalapú,társas adatgyűjtést, a szociális design módszertani eszközeit, akció- és megfigyelő kutatást, interjúkat használ a célcsoport által felvetett konkrét kihívásokra összpontosító design prototípus létrehozásához.
A fő kutatási kérdés az, hogy a design hogyan segítheti elő a gyermekek fizikai és mentális láthatóságát és biztonságát a közterek és közlekedési formák inkluzivitása tekintetében a placemaking (helyteremtés) alkalmazásával, ami a forgalom mérséklése érdekében végzett innovatív kutatást és közös tervezési fejlesztési folyamatot jelent.
A módszertan kidolgozása és a kezdeti kutatási szakasz során a projekt különböző tervezési kutatási eszközöket alkalmazott, mint például a szakirodalom és a bevált gyakorlatok áttekintése, megfigyelés és részletes leírás, kérdőívek, szakértői és érintettekkel készített interjúk és fotószafarik, a 8. kerület 4 előre kiválasztott iskolájára összpontosítva. A célcsoport igényeinek feltárása érdekében a társadalmi tervezés módszertani eszközeinek felhasználásával több workshopot szerveztek az iskolákban.
Az összegyűjtött adatok alapján prototípus készült a workshopok során felmerült konkrét kihívások kezelésére. A kísérleti prototípus egy rendkívül jól adaptálható, moduláris installáció a Budapest belvárosában található iskola előtt. Maga az installáció kutatási eszközként működik, így a kézzelfogható prototípus használhatóságának és hatásának értékelése a kutatás utolsó módszertani része. Ez különböző megfigyelési módszereket foglal magában, mint például a célcsoport körében végzett narratív hatásvizsgálat és olyan kvantitatív eszközök, mint a sebességmérés egy sebességmérővel.
A közösségi gyermekvédelem, a közterületi tudatosság és a liminális terek témakörére vonatkozó megállapítások lezárása ebben az esettanulmányban lehetővé teszi a mozgathóság és a paradigmaváltás vitáját Budapest kontextusában, és potenciális jelentőséggel bír a közép-kelet-európai régió más nagyvárosaiban is.
Kutatási fázisok

