Plakát a szocializmus szolgálatában
Márkus Dorottya: Plakát a szocializmus szolgálatában
Témavezető: Horányi Attila
Konzulens: Földi Eszter
A Kádár-korszakban készült plakátok – magára a plakátra is jellemzően – az alkalmazott és az autonóm művészet határterületén helyezkednek el. Az 1950–1970-es évek időszakát feldolgozó diplomamunka a plakát műfaji interdiszciplinaritásának és a szocialista népnevelésben, a mindennapi és kulturális életben betöltött, megkerülhetetlen szerepére világít rá. A plakát alkalmazott művészeti produktum, a klasszikus művészeteknél direktebb kapcsolatban áll a gazdasági körülményekkel, a politikával és a társadalommal, így nem csupán erős ízlésformáló erővel rendelkezik, de kordokumentumként magán hordozza keletkezése korának vizuális tendenciáit és társadalmi, gazdasági jellemzőit.
A szakdolgozat a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztály Plakátgyűjteményének gazdag anyagára támaszkodik, és a mindennapi élet teljes egészét átpolitizálódó folyamatot vizsgálja több mint 10 ezer műtárgyon keresztül.
A műtárgyanyag vizsgálata megerősítette a kutatás alaptézisét, mely szerint a szocialista államirányítás és propaganda nemcsak a politikai és gazdasági szférában volt jelen, de az élet minden területére beférkőzött, így kulturális és szociális téren is a mindennapok szerves részét alkotta. A vizuális agitáció egyik látványos eszközeként pedig a milliókat elérő hirdetési forma, a plakát szolgált.