News
A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
Hogyan válaszolhat a design korunk összetett kérdéseire? Milyen módszerekkel lehet a megőrizni a hagyományos tudást, miközben a legmodernebb technológiai fejlesztéseket is alkalmazzuk? A MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt londoni kiállítás ezekre az alapvető kérdésekre keresi a választ. A Challenging Future tárlat tükrözi az iskola küldetését, hogy a 21. század legsürgetőbb kérdéseivel a designalapú oktatás, kutatás és a gyakorlati szakértelem szintézisén keresztül foglalkozzunk.
A Bosch x Richter Ipari Innovációs Díjat 2024 tavaszán első alkalommal hirdette meg Magyarország két meghatározó innovatív vállalata a felsőoktatásban tanulók számára. A zsűri döntése alapján a díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek az önvezető technológia kiterjesztését, a demencia kezelését, valamint a városi hőszigetek problémájának a megoldását tűzték ki célul. Utóbbi az idén a MOME-n végzett Teket Ádám formatervező és Urban Oasis című projektje.
Budapest–Róma
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.
A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.
Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.
A MOME is csatlakozott a globális FISU Healthy Campus programhoz, mellyel hozzájárul ahhoz, hogy egészségtudatos kultúrát építsen az egyetemen, és az egészséges életmód különböző lehetőségeit kínálja hallgatói és munkatársai számára. A program – amelynek keretében az elmúlt időszakban számos eseményen lehetett részt venni – átfogóan, több területen, így például a fizikális aktivitás, a mentális jóllét, a táplálkozás, a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság mentén támogatja az egyetemi polgárok jóllétének a megőrzését. Az elmúlt hónapokban az események mellett országhatárokon átívelő, európai uniós kezdeményezésekhez is csatlakoztunk, köztük a BeActive kampányhoz, valamint a Let’s Move for Paris mozgalomhoz is, amely a 2024-es párizsi olimpia szellemében hívott mozgásra.
Semmi sem állandó, csak a változás... Századunk felgyorsult tempója folyamatos társadalmi, politikai változásokkal, városi átalakulásokkal szembesíti a közösségeket, az egyéneket... De hogyan lehet mindezt jó irányba terelni? Mik a pozitív változás feltételei, és hogyan segítheti azt a designgondolkodás, a szektorok közös munkája? Erről szól a 2023 elején hat ország művészeti és designegyetemének a részvételével indult Change Agents együttműködés, amely új módszerek, stratégiák mentén kapcsolja össze a társadalmi, fenntarthatósági kihívásokkal foglalkozó civil szervezeteket és a felsőoktatási intézményeket. A közös munka eredményeként most olyan módszertani kiadványt tettek le az asztalra, amely a social design alkalmazásának és így a kedvező változásoknak is a motorja lehet.
Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.
Harmadik alkalommal adták át a „Jobb vezetők, jobb világ” díjat, amelyet 2024-ben Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója vehetett át. A díjjal idén is azokat a vezetőket ismerték el, akik nemcsak egy igazságosabb, egymásra jobban figyelő társadalomban hisznek, hanem vezetőként tesznek is ezért.
1
2
3
4
5