News

Add filter

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

Az Arts Thread, a feltörekvő tervezők és művészek vezető digitális platformja ötödik alkalommal rendezi meg a Global Creative Graduate Showcase-t, amely a világ bármely pontján művészeti vagy design szakon végzett hallgatók legizgalmasabb diplomaprojektjeit listázza. Idén több mint ötezer hallgató töltötte fel a diplomamunkáját, amelyek közül az Arts Thread független szakértői zsűrije választotta ki a szűkített listát. Erre szavazhat most a közönség. A 2024-es shortlistre tizenegy frissen végzett MOME hallgató is felkerült!

Geometriai modellnek indult, majd a világ egyik legismertebb térbeli logikai játéka lett belőle. Generációk nőttek fel a bűvös kockát forgatva, amelyet Rubik Ernő a MOME elődintézményében, az Iparművészeti Főiskolán alkotott. Az ikonikus tárgy 2024-ben ünnepli 50. születésnapját, sőt alkotója is jubilál, idén 80 éves. A különleges alkalomból egy rendhagyó, MOME-hallgatók és -alumni által tervezett utazó installáció köszönti a kockát és alkotóját, melynek első állomása Tokió.

Egy, a gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségeiről szóló kutatás, valamint a szociális és inkluzív alapú designszemléletet és -módszertant szem előtt tartó, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag is fenntartható rendszer kifejlesztése szerepel az idei Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program Kooperatív Doktori Programja (EKÖP KDP) nyertes pályázatai között.

Hogyan válaszolhat a design korunk összetett kérdéseire? Milyen módszerekkel lehet a megőrizni a hagyományos tudást, miközben a legmodernebb technológiai fejlesztéseket is alkalmazzuk? A MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt londoni kiállítás ezekre az alapvető kérdésekre keresi a választ. A Challenging Future tárlat tükrözi az iskola küldetését, hogy a 21. század legsürgetőbb kérdéseivel a designalapú oktatás, kutatás és a gyakorlati szakértelem szintézisén keresztül foglalkozzunk.

Budapest–Róma A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.

Harmadik alkalommal adták át a „Jobb vezetők, jobb világ” díjat, amelyet 2024-ben Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója vehetett át. A díjjal idén is azokat a vezetőket ismerték el, akik nemcsak egy igazságosabb, egymásra jobban figyelő társadalomban hisznek, hanem vezetőként tesznek is ezért.

Milyen lesz a Jövő Egyeteme, a jövő egyetemistája, a jövő alkotója? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2024-es nyílt napján többek között a Formatervezés, az Animáció, a Designkultúra, a Fotográfia és a Tárgyalkotás alapszakokat ismerhetik meg október 25-én mindazok, akik ellátogatnak a Zugligeti útra. Mindemellett felfedezhetik a régió egyik vezető kreatívipari egyetemének új kezdeményezéseit, inspiráló tereit, a sportolási lehetőségeket, a parkot, valamint természetesen a legjobb felvételiportfolió-alkotási tippekről sem maradnak le.

Közös programok és kiállítások szervezése, közös gyakornoki program indítása is szerepel az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a MOME napokban aláírt együttműködési keretmegállapodásában, melynek első megvalósuló projektje az október 19-től látogatható Ragyogj! – Ékszerek ideje című időszaki kiállítás keretében lesz, amelyen MOME-hallgatók és -oktatók munkái is szerepelnek.

Mi a közös egy autóstopposban, egy melankolikus lányban, egy földönkívüli párban és egy ötvenen túli vidám asszonytrióban? Mindannyian olyan fotográfiák főszereplői, amelyeket a Peugeot 3008-as modellje inspirált. A francia autómárka és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) egyedülálló együttműködésének eredményeként meghirdetett fotópályázat nyertes munkái október 21-22-én a MOME Campuson mutatkoztak be egy pop-up kiállítás keretében. A négy nemzetközileg elismert fotóművész, Legát Franciska, Rédling Hanna, Tar Ágnes és Máté Balázs munkáit Szombat Éva kurátor, a MOME Fotográfia szak oktatója formálta rendhagyó tárlattá.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121