A 2024. évi EKÖP Kooperatív Doktori Program pályázat nyertesei

Dátum: 2024.10.11
Egy, a gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségeiről szóló kutatás, valamint a szociális és inkluzív alapú designszemléletet és -módszertant szem előtt tartó, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag is fenntartható rendszer kifejlesztése szerepel az idei Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program Kooperatív Doktori Programja (EKÖP KDP) nyertes pályázatai között.

A program célja, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció területén gyarapítsa azoknak a MOME-munkavállalóknak a létszámát, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják bővíteni, és elkötelezettek tudásuk társadalmi, gazdasági hasznosításában. Az idei pályázat nyertesei 2024. szeptember 13-án vehették át dicsérő oklevelüket. 

Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogász kutatási témája A magyar gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségei, különös tekintettel a for-profit és non-profit szektor szerepvállalásának lehetőségeire, valamint a gyermekközpontú service design szemlélet alkalmazására. Témavezetője Kapitány Ágnes DSc, vállalati partnere pedig a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány. A kutató célja összehasonlító kutatás végzése a gyermekvédelmi intézményrendszerek különböző nemzetközi jó gyakorlatairól és modelljeiről, majd azok értékelő bemutatása a magyarországi adaptálhatóság, a magyar társadalmi innovációt szolgáló designmegoldások és a gyermekközpontú (a gyerekek és családjuk) szükségleteit szem előtt tartó szolgáltatási design kialakításának a lehetősége szempontjából. 

Olyan innovatív alapkutatásról van szó, amelyben a service design és a gyermekvédelem találkozik. A jog, a gyermekvédelem és a service design multidiszciplináris alkalmazásával és a nemzetközi gyakorlatok összehasonlító elemzésével teljesen új nézőpont nyílik meg, ami hosszú távon valamennyi szociális ellátórendszer számára hasznosítható lehet, nem csak a gyermekvédelemben. Ez különösen érvényes a hátrányos régiókat, a szegregátumokat, valamint a leszakadó régiókat érintő politikák és szolgáltatásnyújtások területén. Ezeken a területeken a kutatás során kidolgozott és bemutatott modellek adaptív újrahasznosítása is elképzelhető. 

Molnár Ádám járműtervező Perpetuum mobile munkacímű kutatása az urbanizáció emberre és környezetre gyakorolt hatásait vizsgálja, kiemelt hangsúlyt fektetve a mobilitás témakörére. Fontos szociális és ökológiai kérdéseket feszeget. A projektmunka során a célja olyan hiánypótló és kézzelfogható kutatási anyag és mestermunka készítése, amely gondolatébresztő, inspiráló, integrálható lehet a várostervezési, mobilitási és designszakterületek, valamint az elméleti és döntéshozói körök számára. A kutatómunka arra is keresi a választ, hogy milyen formában valósítható meg egy valóban fenntartható, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag szimbiózisban működő rendszer, a szociális és inkluzív alapú design szemléletét és módszertanát szem előtt tartva. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Design Intézetének oktatójaként fontos szempont számára, hogy a munkája értékteremtő módon kapcsolódhasson a MOME Jövő Egyeteme oktatási programjának holisztikus tematikájához. A jelölt témavezetője Koós Pál, vállalati partnere pedig a MÁV Vagon Vasúti Jármű Gyártó és Javító Kft. 

 

 

A programot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósítja meg a MOME. 

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.