A 2024. évi EKÖP Kooperatív Doktori Program pályázat nyertesei

Dátum: 2024.10.11
Egy, a gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségeiről szóló kutatás, valamint a szociális és inkluzív alapú designszemléletet és -módszertant szem előtt tartó, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag is fenntartható rendszer kifejlesztése szerepel az idei Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program Kooperatív Doktori Programja (EKÖP KDP) nyertes pályázatai között.

A program célja, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció területén gyarapítsa azoknak a MOME-munkavállalóknak a létszámát, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják bővíteni, és elkötelezettek tudásuk társadalmi, gazdasági hasznosításában. Az idei pályázat nyertesei 2024. szeptember 13-án vehették át dicsérő oklevelüket. 

Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogász kutatási témája A magyar gyermekvédelmi intézményrendszer designszempontú átalakítási lehetőségei, különös tekintettel a for-profit és non-profit szektor szerepvállalásának lehetőségeire, valamint a gyermekközpontú service design szemlélet alkalmazására. Témavezetője Kapitány Ágnes DSc, vállalati partnere pedig a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány. A kutató célja összehasonlító kutatás végzése a gyermekvédelmi intézményrendszerek különböző nemzetközi jó gyakorlatairól és modelljeiről, majd azok értékelő bemutatása a magyarországi adaptálhatóság, a magyar társadalmi innovációt szolgáló designmegoldások és a gyermekközpontú (a gyerekek és családjuk) szükségleteit szem előtt tartó szolgáltatási design kialakításának a lehetősége szempontjából. 

Olyan innovatív alapkutatásról van szó, amelyben a service design és a gyermekvédelem találkozik. A jog, a gyermekvédelem és a service design multidiszciplináris alkalmazásával és a nemzetközi gyakorlatok összehasonlító elemzésével teljesen új nézőpont nyílik meg, ami hosszú távon valamennyi szociális ellátórendszer számára hasznosítható lehet, nem csak a gyermekvédelemben. Ez különösen érvényes a hátrányos régiókat, a szegregátumokat, valamint a leszakadó régiókat érintő politikák és szolgáltatásnyújtások területén. Ezeken a területeken a kutatás során kidolgozott és bemutatott modellek adaptív újrahasznosítása is elképzelhető. 

Molnár Ádám járműtervező Perpetuum mobile munkacímű kutatása az urbanizáció emberre és környezetre gyakorolt hatásait vizsgálja, kiemelt hangsúlyt fektetve a mobilitás témakörére. Fontos szociális és ökológiai kérdéseket feszeget. A projektmunka során a célja olyan hiánypótló és kézzelfogható kutatási anyag és mestermunka készítése, amely gondolatébresztő, inspiráló, integrálható lehet a várostervezési, mobilitási és designszakterületek, valamint az elméleti és döntéshozói körök számára. A kutatómunka arra is keresi a választ, hogy milyen formában valósítható meg egy valóban fenntartható, társadalmilag, ökológiailag, urbanisztikailag szimbiózisban működő rendszer, a szociális és inkluzív alapú design szemléletét és módszertanát szem előtt tartva. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Design Intézetének oktatójaként fontos szempont számára, hogy a munkája értékteremtő módon kapcsolódhasson a MOME Jövő Egyeteme oktatási programjának holisztikus tematikájához. A jelölt témavezetője Koós Pál, vállalati partnere pedig a MÁV Vagon Vasúti Jármű Gyártó és Javító Kft. 

 

 

A programot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósítja meg a MOME. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.