A MOME bevezeti az alkotói szabadság lehetőségét oktatói számára

Dátum: 2023.05.02
Mostantól elérhetővé válik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktató-kutató munkavállalói számára is a fizetett alkotói szabadság intézménye, a Nyugat-Európában, Észak-Amerikában régóta ismert sabbatical, melyet hat év munka után igényelhetnek fél-egy évre a munkatársak.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány körülbelül egy évvel ezelőtt kérte fel az egyetemet, hogy dolgozza ki az alkotói szabadság bevezetésének tervét, amely a kollégáknak fél-egyéves fizetett szabadságot jelent. Az alkotói szabadság elsősorban oktató és kutató munkakörben foglalkoztatott kollégáknak teszi lehetővé az intenzív tudományos kutatómunka, tervezői vagy művészeti-alkotói tevékenységet, illetve a további fokozatszerzéshez biztosít támogatást.  

Az alkotói szabadság az egyetem akadémiai közösségének, az oktatói, tudományos kutatói vagy művészeti-alkotói területen elért kiemelkedő eredmények elismerése. Célja, hogy elősegítse az egyéni szakmai ambíciók és az egyetem – kutatási, művészeti, a fejlesztés és innováció területén megfogalmazott – stratégiai céljainak a megvalósulását. 

„Ezek a lépések mind nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy világszínvonalú egyetemet építsünk Budapesten. Az újítás hallgatóink számára is előnyös, hiszen az alkotói szabadság alatt létrejövő új szellemi teljesítmények révén tanáraik, oktatóik még felkészültebbek, saját szakterületükön még elismertebbek lehetnek” - fogalmaz a döntéssel kapcsolatban Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke.  

A sabbatical egyik komoly előnye, hogy megtörhető vele a napi rutin, megelőzhető vele a kiégés, és a szabadság ideje alatt fejlesztett ötletekből profitálni lehet a következő időszakban. A hétévente igényelhető konstrukció lényege, hogy a munkavállalók teljes jövedelmük megtartása mellett egy egyénileg fejlesztett terv mentén az egyetemi tevékenységükhöz kapcsolódva szélesíthetik szakmai ismereteiket, új tudást és inspirációt gyűjthetnek, új szellemi alkotásokat hozhatnak létre.  

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.