A MOME bevezeti az alkotói szabadság lehetőségét oktatói számára

Dátum: 2023.05.02
Mostantól elérhetővé válik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktató-kutató munkavállalói számára is a fizetett alkotói szabadság intézménye, a Nyugat-Európában, Észak-Amerikában régóta ismert sabbatical, melyet hat év munka után igényelhetnek fél-egy évre a munkatársak.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány körülbelül egy évvel ezelőtt kérte fel az egyetemet, hogy dolgozza ki az alkotói szabadság bevezetésének tervét, amely a kollégáknak fél-egyéves fizetett szabadságot jelent. Az alkotói szabadság elsősorban oktató és kutató munkakörben foglalkoztatott kollégáknak teszi lehetővé az intenzív tudományos kutatómunka, tervezői vagy művészeti-alkotói tevékenységet, illetve a további fokozatszerzéshez biztosít támogatást.  

Az alkotói szabadság az egyetem akadémiai közösségének, az oktatói, tudományos kutatói vagy művészeti-alkotói területen elért kiemelkedő eredmények elismerése. Célja, hogy elősegítse az egyéni szakmai ambíciók és az egyetem – kutatási, művészeti, a fejlesztés és innováció területén megfogalmazott – stratégiai céljainak a megvalósulását. 

„Ezek a lépések mind nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy világszínvonalú egyetemet építsünk Budapesten. Az újítás hallgatóink számára is előnyös, hiszen az alkotói szabadság alatt létrejövő új szellemi teljesítmények révén tanáraik, oktatóik még felkészültebbek, saját szakterületükön még elismertebbek lehetnek” - fogalmaz a döntéssel kapcsolatban Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke.  

A sabbatical egyik komoly előnye, hogy megtörhető vele a napi rutin, megelőzhető vele a kiégés, és a szabadság ideje alatt fejlesztett ötletekből profitálni lehet a következő időszakban. A hétévente igényelhető konstrukció lényege, hogy a munkavállalók teljes jövedelmük megtartása mellett egy egyénileg fejlesztett terv mentén az egyetemi tevékenységükhöz kapcsolódva szélesíthetik szakmai ismereteiket, új tudást és inspirációt gyűjthetnek, új szellemi alkotásokat hozhatnak létre.  

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.