Az Oscar-díjas berendező, Sipos Zsuzsanna a MOME vendége volt I Beszélgetés

Dátum: 2022.06.01
A díszletberendezővel, aki a Dűne című filmért kapta meg az Amerikai Filmakadémia rangos elismerését, Köbli Norbert forgatókönyvíró beszélgetett a Campusonról.

A Dűnében nyújtott kiemelkedő munkájáért Sipos Zsuzsanna Patrice Vermette látványtervezővel közösen elnyerte a kategória Oscar- és BAFTA-díját, továbbá a nevéhez fűződik többek között A Szárnyas fejvadász 2049 és a Gemini Man című filmek is. A fiatal berendező a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem meghívására érkezett a Campusra, ahol Köbli Norbert forgatókönyvíró, a MOME Open forgatókönyvíró-képzésének vezetője mondta a pályájáról, látványtervezői munkáról, szakmai kulisszatitkokról és az Oscar-gáláról.  

Sipos Zsuzsanna a beszélgetés során egyebek mellett arról mesél, hogy melyek egy sikeres berendező legfontosabb tulajdonságai, milyen úton lehet bekerülni a szakmába, és hogy miként választja ki az alkotókat egy-egy látvány megvalósításához. A Szárnyas fejvadászhoz a MOME-n végzett üvegtervező művész is készített tárgyakat. 

A meetup során a 2021-es film forgatásának zárt ajtói mögé is betekintést nyerhettünk: megtudtuk többek között, hogy mennyi ideig és hogyan készült a vásznon végül csupán rövid időre feltűnő különleges sátor, mi a feladata egy fremen dialektus coachnak, valamint, hogy érdemes mindig a legjobb tervet harmadikként megmutatni a látványtervezőnek. 

A teljes beszélgetés itt megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=95H7qf-rn6w  

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A Q&Alumni sorozatunk első írásos interjújában Harsány Patrícia 2021-es Fémművesség MA-alumna mesélt nekünk a MOME-n töltött éveiről: az egyetemi közösségről, a mindig izgalmas kolis élményekről, a kollaboratív projektekről. Az ékszertervező azóta is aktívan vesz részt a szakmában és a MOME életében is, Milánótól a Zugligeti útig zajlanak projektjei. Ezekről a munkákról is beszámolt Patrícia.

Magyarország volt a díszvendége, a MOME Anim pedig kiemelt szereplője a világ egyik legrangosabb animációs eseményének, a júniusi 8–14. között megrendezett Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak és a MIFA szakmai vásárnak. Az egyetem sokszínű animációs közössége hallgatói alkotásokkal, filmtervekkel, installációkkal és szakmai előadásokkal képviselte világszínvonalú oktatását.