Challenging Futures / Design egy kihívásokkal teli jövőhöz

Date:
Kiállítás a MOME Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjának nyertes munkáiból

Challenging Futures / Design egy kihívásokkal teli jövőhöz

Szeptember 20. és október 2. között első alkalommal láthatók a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) azon kiemelt tehetségeinek munkái, akik elnyerték az egyetem Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíját. A MOME ingyenesen megtekinthető kiállítása olyan kísérleti koncepciókat és kutatásokat mutat be, melyek első lépések lehetnek a jövő ökoszisztémáját és a designszakma sorsát alakító hatékony döntések felé.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány 2020-ban hívta életre a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, mely a teljesítményalapú támogatás mellett a hallgatók naprakész iparági kompetenciáinak bővítésére és szakmai integrációjára helyezi a hangsúlyt. A nemzetközileg elismert magyar formatervezőről, Stefan Lengyelről elnevezett ösztöndíjprogram szimbolizálja a MOME identitását, megtestesíti az egyetem innovatív karakterét, és érdemi támogatást nyújt a kiemelkedően teljesítő diákoknak.

A Challenging Futures – Design egy kihívásokkal teli jövőhöz címmel ősszel nyíló kiállítás célja, hogy bemutassa az elmúlt két év ösztöndíjas hallgatóinak munkáit, az általuk adott aktuális válaszokat korunk kihívásaira. „A Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj nem más, mint a MOME megújulásának szimbóluma. Egy ösztöndíj, amihez hasonló léptékű hallgatói támogatás korábban sosem létezett az egyetemen. Egy folyamat, amelyben a hallgatók egymás törekvéseit ismerik el, majd a legjobbak kiválasztásába mestereik és a piac képviselői is bekapcsolódnak. Így működik a jövő egyeteme” – fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke.

A Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj nyertesei többek között az urbanizáció fenntarthatóságának, a társadalmi szakadékok áthidalásának és a múlt kritikai értelmezésének módjait kutatják a design eszközrendszerével, mindeközben a kreatívipar fejlődésének irányait is keresve. A MOME Design, Elméleti, Építészeti és Média Intézet hallgatóinak munkái olyan megkerülhetetlen kérdéseket és lehetséges megoldásokat térképeznek fel, melyek – a látogatót is bevonva a közös gondolkodásba – hozzájárulhatnak a jövő ökoszisztémájának és a designszakma sorsának alakításához.

2022-ben az ösztöndíjat immár harmadik alkalommal nyerte el tizenhat kiemelkedően tehetséges MOME-s hallgató. A díjazottak fél éven keresztül havi 150.000 forintos támogatásban részesülnek Emellett az egyetem partnerei, a Market Építő Zrt. és a BeLight! közreműködésével versenyképes gyakorlati ismereteket is szerezhetnek az építészet és a lighting design területén projektalapú, kutatás-fejlesztési kurzusokon keresztül. Az őszi szemesztertől pedig a GGREEN és a Visual Europe támogatásával az interior design, virtuális tervezés és technológiai eszköztár tematikáival bővül a kurzuspaletta.

A kiállítás 2022. szeptember 19. és október 2. között a MOME GROUND épületében ingyenesen megtekinthető.

További információ: kivalosagi.mome.hu

 

Modellváltó MOME

A 142 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2020 augusztusa óta alapítványi formában működik. A modellváltás részeként a MOME megalkotta hosszú távú stratégiáját, megújította kutatás-fejlesztési tevékenységét elindította az egyetem belső folyamatainak digitalizációját, és hozzáfogott a képzés korszerűsítéséhez is. A hagyományosan magas színvonalú művészeti és design oktatáson túl, 2022-től a MOME minden alapszakos hallgatója számára bevezeti a vállalkozói képzést, és elindítja első angol nyelvű mesterszakjait is. 2021-ben a MOME költségvetése közel négyszeresére nőtt, és az alapítvány döntött a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú oktatói béremeléséről is.

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121