COMPO - Kurzus a cirkuláris építőiparért

Dátum: 2024.05.27
Egy kutatás szerint, míg ezt bárki elolvassa, 15 ezer tonna építési hulladék keletkezik Európában, s ennek 80%-át nem hasznosítják újra. Ezzel a problémával foglalkozik a három éve indult COMPO KFI kurzus az MOME-n, amelynek homlokterében a körforgásos építőipar víziója áll.

A Tárgyalkotó szak, Temesi Apol DLA vezette KFI kurzusa alapvetően olyan anyagokat választ kutatásának tárgyául, amelyek valamilyen szempontból terhet jelentenek a környezetnek. Az oktatók, Dobos Bence László, Tasnádi Gergely, és Temesi Apol a hallgatókkal a cirkuláris és a hulladékmentes építőipar lehetőségeit vizsgálták meg, az építőiparban hulladékként keletkező anyagok nyersanyagként való megközelítésével új, kompozit anyagok fejlesztésén keresztül. Céljuk, hogy a tárgyalkotó, formatervező, textiltervező és építész hallgatók figyelmét ráirányítsák a nyersanyag-központú tervezői megközelítés lehetőségeire. A 2023/24 őszi félévében a részt vevő hallgatók a téglával, cseréppel, gipszkartonnal, ytonggal és faipari hulladékkal dolgoztak. A hallgatók kutatási jegyzőkönyvet vezettek a probléma elemzéséről és feltárásáról, a nyersanyag fizikai és kémiai vizsgálatáról, valamint az anyagtársítás kísérleteinek lépéseiről. Ez a szisztematikus, analitikus megközelítés a DIY fejlesztések agilis módszertanán keresztül összekapcsolja a tervezési és a tudományos szempontokat.  

A COMPO kurzus eredményeit azután a Következő 50 év című kiállítássorozat keretében a FUGA-ban láthatta a közönség 2024. májusában. A tárlat kétheti váltásban az összeomló éghajlat, az átalakuló társadalom és a fogyatkozó nyersanyag korában az átalakuló építészeti szakmagyakorlást, annak felvetéseit dolgozta fel GUBAHÁMORI kurátori koncepciója mentén. A kiállításon az öt MOME-hallgató koncepcióinak különböző fázisait lehetett megtekinteni, mindegyikük más-más anyaggal dolgozott, Vas Aranka az ytonggal, Zsurbej Jázmin a faporral, Tóth Borbála a gipszkartonnal,  Tarcsi Dóra a téglával, Sárközi Lilla pedig a tetőcseréppel.  

A kurzushoz kapcsolódóan egyébként néhány, a téma iránt érdeklődő más hallgató márciusban a Material District eseményére is ellátogatott a Design Kompetencia Központ pályázat támogatásával. Az esemény a Európa vezető anyag kutatásokat bemutató platformja, ahol az innovatív anyagkutatás terén partnerek találhatnak egymásra.  

☞ A FUGA-kiállítás midissage-án készült felvétel megtekinthető a You Tube-on: 

https://www.youtube.com/watch?v=J9ku5F_OsqM 

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.