COMPO - Kurzus a cirkuláris építőiparért

Dátum: 2024.05.27
Egy kutatás szerint, míg ezt bárki elolvassa, 15 ezer tonna építési hulladék keletkezik Európában, s ennek 80%-át nem hasznosítják újra. Ezzel a problémával foglalkozik a három éve indult COMPO KFI kurzus az MOME-n, amelynek homlokterében a körforgásos építőipar víziója áll.

A Tárgyalkotó szak, Temesi Apol DLA vezette KFI kurzusa alapvetően olyan anyagokat választ kutatásának tárgyául, amelyek valamilyen szempontból terhet jelentenek a környezetnek. Az oktatók, Dobos Bence László, Tasnádi Gergely, és Temesi Apol a hallgatókkal a cirkuláris és a hulladékmentes építőipar lehetőségeit vizsgálták meg, az építőiparban hulladékként keletkező anyagok nyersanyagként való megközelítésével új, kompozit anyagok fejlesztésén keresztül. Céljuk, hogy a tárgyalkotó, formatervező, textiltervező és építész hallgatók figyelmét ráirányítsák a nyersanyag-központú tervezői megközelítés lehetőségeire. A 2023/24 őszi félévében a részt vevő hallgatók a téglával, cseréppel, gipszkartonnal, ytonggal és faipari hulladékkal dolgoztak. A hallgatók kutatási jegyzőkönyvet vezettek a probléma elemzéséről és feltárásáról, a nyersanyag fizikai és kémiai vizsgálatáról, valamint az anyagtársítás kísérleteinek lépéseiről. Ez a szisztematikus, analitikus megközelítés a DIY fejlesztések agilis módszertanán keresztül összekapcsolja a tervezési és a tudományos szempontokat.  

A COMPO kurzus eredményeit azután a Következő 50 év című kiállítássorozat keretében a FUGA-ban láthatta a közönség 2024. májusában. A tárlat kétheti váltásban az összeomló éghajlat, az átalakuló társadalom és a fogyatkozó nyersanyag korában az átalakuló építészeti szakmagyakorlást, annak felvetéseit dolgozta fel GUBAHÁMORI kurátori koncepciója mentén. A kiállításon az öt MOME-hallgató koncepcióinak különböző fázisait lehetett megtekinteni, mindegyikük más-más anyaggal dolgozott, Vas Aranka az ytonggal, Zsurbej Jázmin a faporral, Tóth Borbála a gipszkartonnal,  Tarcsi Dóra a téglával, Sárközi Lilla pedig a tetőcseréppel.  

A kurzushoz kapcsolódóan egyébként néhány, a téma iránt érdeklődő más hallgató márciusban a Material District eseményére is ellátogatott a Design Kompetencia Központ pályázat támogatásával. Az esemény a Európa vezető anyag kutatásokat bemutató platformja, ahol az innovatív anyagkutatás terén partnerek találhatnak egymásra.  

☞ A FUGA-kiállítás midissage-án készült felvétel megtekinthető a You Tube-on: 

https://www.youtube.com/watch?v=J9ku5F_OsqM 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!