Díjjá formált fénysugár, MOME-alumni-sikerek a Highlights of Hungaryn

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.

A példáértékű hazai kezdeményezéseket és teljesítményeket elismerő Highlights of Hungary díjtárgya a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem közreműködésével újult meg. Csehi Marianna, a Highlights of Hungary ügyvezetője elmondta, hogy a díj több mint egy évtizede helyezi fókuszba a kiemelkedő magyar teljesítményt jelentő alkotásokat, alkotókat, példaértékű teljesítményeket az élet minden területéről, rávilágítva arra, hogy bármilyen választott hivatást lehet kiemelkedően, a közösség javát szolgálva végezni. 

A MOME szellemisége és az elismerés céljai jól illeszkednek egymáshoz, az egyetem hallgatói, alumniközössége pedig már korábban is számos kiemelkedő díjtárgy tervezésében működött közre. 

Király Adrienn és Szalai Bálint formatervező művészeket portfóliójuk alapján választották ki a projektre: a két kiváló fiatal tervező a MOME-n töltött évei alatt találkozott, a diplomázásuk óta éltek és alkottak Magyarország mellett Londonban, Barcelonában, Amszterdamban és Kiotóban, sőt közös stúdiót is alapítottak. 

A tervezési folyamat során az alkotók a díj jelképértékét hangsúlyozták, egy olyan tárgyat létrehozva, amely a kiválóság és a kitartás szimbóluma lehet a nyertesek számára. A díjtárgy megalkotásában az „emelkedés" gondolatából indultak ki, és egy olyan, fényt jelképező tárgyat álmodtak meg, amely reményt és lendületet adhat a jövőbeli munkához. 

Király Adrienn szerint egy díj tervezése más kihívást jelent, mint egy használati tárgyé, hiszen itt a szimbolika dominál a funkcionalitás helyett. Szalai Bálint hozzátette, hogy a díjtárgy formáját és jelentését a Highlights of Hungary kategóriák nélküli, közösségi szellemiségű díjazási rendszere ihlette. A tervezés alatt fontosnak tartották, hogy a tárgy egyrészt a közönségnek szóljon, másrészt szimbolizálja azt a fénysugarat, amelyet a Highlights of Hungary a díjazott teljesítményekre szeretne vetíteni. 

„A kiváló teljesítményekhez kitartó munka kell, amely során nehézségekbe is ütközhetünk. Úgy képzeltük el, hogy aki a díjat hazaviszi, annak a polcán ez egy fényhozó tárgyként legyen jelen, amire ha ránéz, erőt tud meríteni a folytatáshoz”– mondta Szalai. 

Az alkotási folyamatban a kivitelező Farkas Diána üvegművész szakértelme és tanácsai is fontos szerepet játszottak, a készítés során művészi tapasztalatával támogatta az ötletek megvalósítását. 

Az új, különleges díjtárgyat november 14-én, a Budapest Music Centerben megrendezett ünnepélyen adták át először, amelyen a HH-díjak mellett a Kreatív szaklap különdíját is kiosztották. Utóbbit Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója vehette át. 

A textilhulladékokból belsőépítészeti termékeket tervező textilművész jelölti videójában nemcsak műhelyének hangulatába, de hitvallásába is bepillantást nyerhetünk. 

„A doktori iskola kapcsán kezdtem el dolgozni a hazai gyapjúipari hulladékkal, és közben elindult bennem az a vágy, hogy természetes anyagokkal és növényi színezéssel foglalkozzak. Ez vezetett el a Your Nature sorozathoz, amely az invazív növények pigmentjeit és színeit tárja fel. Ahogy mélyülök el ezekben az ökológiailag összetett kérdésekben, úgy bővül folyamatosan a szín- és anyagpaletta, és ez mindig új lehetőségeket nyit meg a munkámban. Úgy gondolom, hogy be kell érnie egy életnek ahhoz, hogy megtaláljuk azt a személyre szabott problémát, amelyre válaszolva valóban jobbá tehetjük a környezetünket” – foglalta össze Temesi Apol. 

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121