Együttműködésben a MOME és a Magyar Nemzeti Múzeum

Dátum: 2024.10.18
Közös programok és kiállítások szervezése, közös gyakornoki program indítása is szerepel az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a MOME napokban aláírt együttműködési keretmegállapodásában, melynek első megvalósuló projektje az október 19-től látogatható Ragyogj! – Ékszerek ideje című időszaki kiállítás keretében lesz, amelyen MOME-hallgatók és -oktatók munkái is szerepelnek.

Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem által ünnepélyes keretek között kötött együttműködési megállapodást dr. Zsigmond Gábor, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Koós Pál, az egyetem rektora írta alá szerdán a Nemzeti Múzeumban. A közös munka alapvető célja, hogy az intézmények kiszélesíthessék szakmai lehetőségeiket, megosszák egymással elméleti és gyakorlati tudásbázisukat, szakmai kapcsolatrendszerüket. Mindezeket közös szakmai tervek megvalósítása érdekében mozgósíthatják majd, közös programokat és kiállításokat szerveznek, gyakornoki programot indítanak, közös kurzusokat és további képzési formákat dolgoznak ki, valamint a múzeum munkatársainak részvételt biztosítanak a MOME szakirányú programjaira is. 

A partnerség első állomása a Ragyogj! – Ékszerek ideje című időszaki kiállításon is látható kooperáció lesz, amelyben a múzeum 222 éves gyűjteményének az ékességeit bemutató, az emberiség történetének negyvenezer évét felölelő válogatás mellett a MOME hallgatóinak és oktatóinak alkotásai is szerepelnek. A kortárs MOME-ékszerek és művészeti reflexiók a megnyitót követően a múzeum Kupolatermében kapnak helyet. A kapcsolódó programok keretében pedig november 9-én kurátori tárlatvezetésre. December 17-én pedig közös kerekasztal-beszélgetésre is várják a látogatókat. 

További hírek

A 2025-ben tizenharmadik alkalommal megrendezett Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiválja, amely a kortárs magyar animáció kiemelkedő platformjaként is ismert. Számos, a MOME Anim műhelyéből kikerült alkotó filmje mutatkozott már be itt, például Buda Flóra Anna 27 című Arany Pálma díjas műve vagy Turai Balázs Amok című alkotása, amely Annecyban Kristály-díjat és a szarajevói filmfesztiválon Szarajevó Szíve díjat is nyert. Az idei legjobb magyar animációs film díját is alumna nyerte: Sárdi Katalin Üvegház című diplomafilmje kapta az elismerést.

Mi a cukiság tudományos háttere, hogyan lehet újragondolni a budapesti lomtalanítást, vagy akár egy gyümölcsaszalót, miként kapcsolódhatunk újra a természethez, és fontos-e tárolni a rengeteg ma rögzített adatot? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2025-ös mestermunkái idén négy nagy tématerületen bontakoznak ki, a design és a művészet eszközeivel körbejárva a klímaválság, a társadalmi innováció, a méltó gondoskodás – egészségügyi ellátás, a gyorsuló idő – kulturálisörökség-kezelés egy-egy kérdését.

Túlélőfelszerelés, vízmentes ruhatisztítás, lebegő városok és egy 3D nyomtatott bogárgép is szerepel annak a tíz csapatnak a munkája között, amelyek a 2025-ös Ugrás a jövőbe! pályázat döntőjébe jutottak. Ők máris elkezdhetik mentoraikkal a projektjeik továbbfejlesztését, erre bő három hetük van a fináléig, amely június 25-én lesz a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.