Értékes művészeti archívumot ajándékozott a MOME az Iparművészeti Múzeumnak

Date:
Többek között Schleich Vilmos és tanítványainak az 1910-es évekből származó reliefje is a része annak a 114 tételből álló Kerámia és Üveg Archívumnak, amelyet egyetemünk az Iparművészeti Múzeum kerámia- és üveggyűjteményének ajándékozott 2023 decemberében Budapesten. A MOME Jövő öröksége programjának keretében átadott tárgyak várhatóan a múzeum rekonstrukciója után az állandó kiállításban kaphatnak majd helyet.

Az ajándékozási szerződést az egyetem zugligeti úti campusán december 13-án Cselovszki Zoltán az IMM főigazgatója és Fülöp József rektor írta alá. A most átadott, több mint 100 évet átölelő archívum műtárgyjegyzékét 2017-ben állította össze, majd 2023-ban egészítette ki Novák Piroska oktatónk, az Iparművészet Múzeum főmuzeológusa. A gyűjtemény egyik legértékesebbje a fent említett tárgy, amely a MOME elődje, az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskola kerámiaképzését 1911-ben elindító Schleich Vilmos és tanítványainak népművészeti motívumokkal díszített csempéiből összeálló relief. Emellett még számos kiemelkedő művész, így Garányiné Staindl Katalin, Majoros Hédy, Veress Miklós, Csekovszky Árpád, Németh János, Szekeres Károly, Lőrincz Győző, Fürtös György, Pázmándi Antal, Babos Pálma, Horváth Márton, Halász György, Smetana Ágnes, Sipos Balázs korai szilikát tárgyai is megtalálhatók az anyagban. Az Iparművészeti Múzeum kerámia- és üveggyűjteményébe ezzel az ajándékozással olyan felbecsülhetetlen történeti értéket képviselő, szilikát anyagú tárgyegyüttes – összesen 297 darab – került, amellyel a modern és kortárs magyar kerámia- és üvegművészet tendenciái a 20. század elejétől a 2010-es évekig reprezentatívan bemutathatóvá válnak.  

Mindkét közintézmény egyaránt fontosnak tartja megőrizni és bemutatni ezeket a korai hallgatói és diplomamunkákat, megfigyelni bennük a későbbi tervezői/művészi kézjegyek bontakozó, formálódó sajátosságait. A válogatásban szereplő művek egy-egy korszak jellemző és markáns lenyomatai, kordokumentum értékű tárgyi emlékei. Valamennyi alkotás a szakleltározást követően felkerül a múzeum online elérhető Gyűjteményi adatbázisába, amely a tanulmányi, kutatói és a köztájékoztatást szolgáló feladata mellett virtuális kiállításként is funkcionál.

A Jövő öröksége emlékezetprogramot Fülöp József rektor indította útjára 2022-ben, keretrendszert teremtve a múltról szóló dialógusnak, lehetőséget adva arra, hogy üzenetértékű alkotásokon keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. A program lehetővé teszi a múlt, a jelen és a jövő örökségeként definiált értékrendünk megismerését, az ezzel való azonosulást. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121