Félidőben az Ugrás a jövőbe! kreatív ötletverseny

Date:
Tíz csapat kezdhette el az izgalmas munkát MOME-mentoraikkal, a projektek közt pedig több, az űrbeli növénytermesztésre fókuszáló, valamint az elveszett Föld helyett új élettereket kialakító munka van. A 7-10. osztályosoknak szóló Ugrás a jövőbe! pályázat 2024-es kiadásának fő témája az űr, a második forduló pedig máris elkezdődött. Az új tagokkal bővült zsűrinek nem volt könnyű dolga, az ország szinte minden részéből jelentkező, a korábbinál elkötelezettebb diákok 52 pályázata közül választotta ki a továbbjutókat.

A negyedik évadához érkezett pályázat első fordulójába 38 csapat nevezett be pályamunkát, a második fordulóba kerülésért így összesen 124 fő küzdött. A mezőnyben fele-fele arányban voltak a vidékiek (17) és a budapestiek (21), a nagyvárosok közül ismét a fővárosból érkezett a legtöbb pályamunka (17 csapat), a második Kecskemét (6 csapat), majd Szeged (3 csapat). A legtöbb csapat duó, de egyenlő arányban vannak a 3, 4 és 5 fős csapatok is, a legtöbb jelentkező, összesen 75, éppen 9. osztályos.

A második fordulóba jutott 10 csapat már a MOME mentorokkal közösen gondolkodhat arról, milyen lesz az élet, az oktatás, a szabadidő eltöltése húsz év múlva az űrben: tervüket az egyetem hallgatóiból és oktatóiból álló mentorpárok segítségével fejleszthetik egy többhetes intenzív mentorációs folyamat során.  

A pályaművek között az űr témájára reflektálva számos, a jövő életkörülményeit modellező anyagot találunk, ilyen például a BOARDűr, a Gene Bank, vagy a Roboherbs projektje, amelyek az űrben való élelmiszer-termeléssel foglalkoznak lebegő kertek, növénynevelő kapszulák formájában. Több beadvány is foglalkozik ugyanakkor a már elveszett Föld miatt szükségessé váló új életterek megtalálásával, kialakításával, köztük az egyik a Life Bubble vagy az Űrkalandorok csapaté. Az Autofashion projekt ugyanakkor már egy ilyen új élettérben, egy mesterséges bolygón a divat lehetőségeit képzeli el, zero waste módon. A szemét, az űrszemét és az újrahasznosítás problematikájával foglalkozik a Némó nyomában projekt is. Olyan csapat is van, amely az új világokat alkotó és bemutató társasjátékán keresztül szeretne szemléletváltást elérni, a Ladder tudatosítaná a bolygót fenyegető veszélyek súlyosságát.

A csapatok sok figyelmet fordítottak a vizuális megjelenésre, többen már az első fordulóban animációs kisfilmet tettek a kerettörténet mellé, s voltak, akik arculatot is alkottak az elképzelt termékükhöz.

A döntős munkákat június 26-án, a Finálé alkalmával egy kiállítás keretében részletesen is megismerhetjük, és itt derül majd ki, melyik a három legjobb projekt.  

A zsűri elnöke a 2021-es pályázat után idén ismét prof. dr. Fülöp József rektor, animációsfilm-alkotó, tagjai Bényei Judit design- és vizuálisművészet-tanár, az MA-képzés szakvezetője, valamint a tavaly bekapcsolódott Gátos Luca, korábbi fődíjas, jelenleg MOME-hallgató lesznek. Mellettük frissen csatlakozók prof. dr. Gyarmathy Éva klinikai és nevelés lélektani szakpszichológus, egyetemi tanár és Ruppert Dániel, a Mobility Design Lab vezetője, a Formatervezés szak oktatója.

Gyarmathy Éva, az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa a közoktatásba beilleszkedni nem tudó tehetséges gyerekekkel és serdülőkkel foglalkozó iskolákban tanácsadó, emellett nemzetközi projektekben a gondolkodás és a tanulás hatékonyságát fejlesztő módszerek kutatásában vesz részt. Úgy véli, az Ugrás a jövőbe! pályázat a jövő formálása: mint kifejtette, tizenéves kortól kezdve érik meg az ember a valódi, társadalmi szintű alkotásra, emiatt a mostani fiatalok már képesek a korábbiaktól eltérő, igazán új megközelítésekre. Hozzátette: „Azt remélem, hogy a pályázók az alkotásban az érzelmeiket formába öntve utakat, problémákat és esetleg megoldási lehetőségeket találnak, amelyekkel a nagy ugrás közelebb kerül hozzánk.”

Ruppert Dánielt az motiválja, hogy részt vegyen az Ugrás a jövőbe! kreatív alkotópályázat zsűrizésben, hogy szeret kreatív gondolkodású hallgatók környezetében lenni, tanulni tőlük, és hagyni, hogy mindez rá is hasson. „A friss, váratlan, határokat feszegető, de konzekvens narratívát bemutató munkáknak örülök a legjobban – árulta el nekünk, amikor a pályázatról kérdeztük. S hozzáfűzte: – Formatervezőként és concept art kedvelőként gyakran merítek inspirációt az űrrel kapcsolatos történetekből, járművekből, vizuális kultúrából.” A Red Dot díjat elnyert formatervező a MOME egykori hallgatója, aki oktatási tevékenysége mellett saját piaci vállalkozásában tervezőként tevékenykedik. Dolgozott a Mercedes-Benz és az EvoBus designstúdiójával, tervezett egy közlekedésszervező cég csapatában összetett rendszereket, jelenleg pedig a Ustory nevű stúdióban komplex, stratégiaalapú fejlesztési projektekkel foglalkozik. 

More news

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szellemi tulajdon a mesterséges intelligencia korában című szakmai konferenciájával párhuzamosan, annak keretében látta vendégül a MOME a European Union Intellectual Property Office (EUIPO) ügyvezető igazgatóját, João Negrãót, valamint az SZTNH elnökhelyettesét, dr. Lábody Pétert.

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121