Fesztiválról fesztiválra jár a díjnyertes magyar animáció

Dátum: 2025.07.23
Berlin, Oberhausen, Szarajevó – további rangos filmfesztiválokra válogatták be Balogh Mirjana Wish You Were Ear című diplomafilmjét, amely a szerelmi kapcsolatok lenyomatairól szól. Miután a legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medvét (Crystal Bear) elnyerte a 71. Berlinalén, most a rangos Szarajevói Filmfesztivál nemzetközi mezőnyébe is beválogatták a MOME Animáció szakán, a Nemzeti FiImintézet támogatásával készült animációt; itt a diákfilmek hivatalos versenyprogramjában szerepel majd.

A Wish You Were Ear a minket akarva-akaratlanul alakító szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásairól szól. Egy olyan világban játszódik, amelyben ha egy pár szakít, el kell cserélniük egy testrészüket. Az emberek így nemcsak szó szerint elveszítik egy részüket, de magukkal is hordozzák minden volt kapcsolatukat. 

Balogh Mirjana 2024-ben végezte el a MOME mesterképzését, fesztiválszereplése egy évek óta tartó sikerszéria része: a MOME Animáció diplomafilmjei rendszeresen kerülnek a világ legrangosabb fesztiváljainak a versenyprogramjába. A Wish You Were Ear olyan filmek sorához csatlakozik, mint Bucsi Réka Symphony No. 42 (2012), Lovrity Katalin Vulkánsziget (2017) vagy Buda Flóra Anna Entropia (2019) című alkotása, amely utóbbi elnyerte a Teddy Awardot is. 

A Szarajevói Filmfesztivál az elmúlt három évtizedben Európa legnagyobb presztízsű szemléi közé nőtte ki magát, idén pedig újabb rangos elismerést kapott: az Amerikai Filmakadémia „qualifying film festival”-ként minősítette, ami azt jelenti, hogy bizonyos kategóriák győztesei jogosultakká válnak az Oscar-jelölésre. A fesztivál, amelyen huszonegy ország filmjei versenyeznek, és amelynek a vetítésein évről évre több mint százezer néző vesz részt, 2019 óta már biztosította ezt a lehetőséget a legjobb rövidfilmek számára, most pedig a legjobb egész estés dokumentumfilm díjazottjai is bekerülhetnek a díjversenybe. 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szakán a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült tizenegy perces diplomafilm a MOME gyártásában valósult meg, számos jelenlegi és egykori hallgató közreműködésével, forgalmazását és fesztiváloztatását az NFI-vel együttműködésben a MOME Film Tudásközpontja kezeli, hangzásvilágát Iszlai József alakította ki, vágója Czakó Judit, producere Fülöp József. 

További hírek

Q&Alumni sorozatunk következő részében Tóth Ádámmal beszélgettünk, aki 2018-ban végzett a MOME-n formatervezőként. Ádám az aktív egyetemi évek után megalapította a Malom Projekt elnevezésű designstúdiót, amely termékfejlesztéssel, belsőépítészettel foglalkozik, műanyag és természetes anyagok újrahasznosításával kísérletezik, emellett kreatív foglalkozásokat is tart. Több projekten is együtt dolgozott a MOME-val is, például a tavaly elkészült Művészetek Völgye Pavilonon, amely idén is várja a látogatókat Kapolcson a MOME × Harcsa Veronika udvarban! Erről a projektről és még sok másról mesélt nekünk Ádám.

Tizennyolc hátrányos helyzetű, tehetséges középiskolás diák kapott lehetőséget a MOME Tiéd a holnap – A jövő kreatív tehetségeiért 2025-ös ösztöndíjprogramjában, hogy közelebbről megismerkedjenek a design, az építészet, a vizuális kommunikáció, a művészet és az innováció világával, felkészülhessenek az előttük álló kreatívipari továbbtanulásra. A félévet most júliusban egy ünnepség keretében zárták.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.