Hogyan önthet belénk lelket a design? Nemzetközi szociális design konferencia a MOME-n a válságok és katasztrófák kezeléséről

Date:
Aszályok, éhínség, háború és globális felmelegedés, mindezek mindennapjaink valóságává váltak. De hogyan terelhetnénk mégis pozitívabb irányba ezeket a folyamatokat? A 2023-ban rendezett Social Design Network konferencia fókuszában a válságok, vész- és veszélyhelyzetek kezelése áll, legyenek azok természetiek, társadalmiak vagy politikaiak.

A szociális design eszköztárának segítségével reális megoldási alternatívákhoz juthatunk, és kedvező változásokat indíthatunk el, erről tudhatunk meg többet az On the Verge: Design in Times of Crisis című nemzetközi konferencián a MOME-n. 

A napjainkra általánossá vált instabilitás és különböző összetett krízisek kezelésében kiemelt szerepet kaphat a tervezői gondolkodás, a design eszközei, a kooperatív megoldások. Most több mint tíz ország élenjáró egyeteméről, köztük a finn Aalto, a bolzanoi Free University, és a barcelonai Elisava egyetemről látogatnak előadók a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, hogy megvitassák, hogyan reagálhat a design a válságokra, és milyen eszközökkel lehet azokat megérteni, kezelni. Nem csak az eddig gyakorolt megoldások érvényességére kérdeznek rá, de tudományterületeken átnyúlva keresnek új válaszokat. 

A konferencia idei témája, a „Design a válság idején” (Design in Times of Crisis) azt vizsgálja, hogy a tervezés hogyan reagál a válságokra, és hogyan alakítja a válságokkal kapcsolatos felfogásunkat különböző tevékenységek és beavatkozások mentén. Négy különböző szempontból vizsgálja a területet, a válságok megértése, a válságok és a közösség kapcsolata, a válság és az oktatás kapcsolatán keresztül, valamint a jó gyakorlatok tükrében.

A kétnapos esemény első napján, az úgynevezett Activation day-en a résztvevők magyarországi civil szervezetekkel végezhetnek műhelymunkát. A Levegő Munkacsoport, a Migration Aid és a Menhely Alapítvány bevonásával végzett workshopokon valódi helyi és globális problémákat vizsgálnak meg, és keresnek válaszokat a nemzetközi résztvevők. A tiszta levegő, a háború vagy egyéb krízis miatt otthonukat elvesztő gyerekek beiskolázása, vagy a kérdés, hogy hogyan vonható be több önkéntes egy-egy civil szervezet munkájába, mind olyan aktuális kérdések, melyekre egyre sürgetőbb működő, gyakorlati megoldásokat kidolgozni. 

November 10-én, a konferencia második napján világhírű szakemberektől hallhatunk keynote előadásokat. Délelőtt Indy Johar, építész, 00 és a Dark Matter Laboratories alapítója tart előadást, akinek a nevéhez több közösségi vállalkozás létrehozása fűződik, így az Impact Hub Westminster, és az Impact Hub Birmingham, a Wikihouse vagy az Open desk. A Dark Matter tereplaboratórium a radikális civil társadalmak, városok, régiók és települések intézményi infrastruktúrájának kiépítésére összpontosít, Johar azon dolgozik, hogy hogyan érhető el interdiszciplináris együttműködések keretében olyan rendszerszintű változás, mellyel a globális kihívások ellen küzdhetünk, legyen az a városok vagy a design demokratizálása. A délutáni előadást The Design Uncommons: Undisciplining Design in Social Systems címmel hallhatjuk Josina Vink, a The Oslo School of Architecture and Design docense, valamint a Center for Connected Care (C3) designvezetőjétől. Vink kutatása azt vizsgálja, hogy a design hogyan hozhat létre mély és jelentős változásokat az egészségügyi- és ellátórendszerekben a társadalmi struktúrák átalakításával.  
A konferenciát a Social Design Network szervezi, melyet a MOME Innovációs Központ Social Design Hubjának kezdeményezésére több egyetem közösen alapított 2020-ban, célja pedig a szociális design tudásbázisának erősítése. A hálózat hozzájárul a terület oktatásának és kutatásának globális előmozdításához, keretein belül világszerte elismert kutatók, oktatók és gyakorlati szakemberek dolgoznak. 

A rendezvény angol nyelvű, a konferenciát a MOME Alapítvány “Global Voices at MOME” kezdeményezése és a British Council mellett a Cumulus Assocation, a Corvinus Science Shop, a Yunus Emre Intézet, valamint a L'Office és a Budapest Helps workshop támogatta. 

További információ és regisztráció: https://conference.socialdesignnetwork.org/ 

More news

Ismét dominált a társadalmi érzékenység, valamint a technológia és a művészet találkozásában rejlő lehetőségek kibontakoztatása az idei Stefan Lengyel-ösztöndíjasok munkáiban. Idősgondozó applikáció, több oktatási célú játék, izgalmas építészeti koncepciók és egy drónokat hangszerként használó projekt is a nyertesek között van. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyolcadik alkalommal adta át a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, amellyel legkiemelkedőbb hallgatóinak a munkáját ismeri el.

Ő az, akinek a kézre álló porszívót, a modern benzinkutat, a kettes villamost és még sok ikonikus tárgyat köszönhetünk... Stefan Lengyel a magyar és a német designszakma egyik legnagyobb hatású alakja, akinek életműve előtt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egy új, sokrétű munkásságát bemutató könyvvel tiszteleg. A Stefan Lengyel designer című kötet lebilincselő történetekkel és lenyűgöző képanyaggal meséli el Lengyel István, azaz Stefan Lengyel ipari formatervező történetét.

2025. február 11-én zárt ülés keretében szavazott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem szenátusa a rektor személyéről. Ahogy azt előzetesen a MOME rektora jelezte, a bizalmi szavazás eredményét tiszteletben tartja és elfogadja. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány, mint a MOME fenntartója és az egyetem rektorának munkáltatója kézhez kapta Koós Pál rektor lemondását. Tekintettel arra, hogy az Egyetem vezetőjével együtt annak általános helyettese is távozik pozíciójából, az Alapítvány megbízott rektor kinevezését kívánja előkészíteni.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121