Huszonöt rászoruló diák vehet részt hamarosan a MOME ösztöndíjprogramjában

Dátum: 2024.02.01
Az ország szinte minden részéből, összesen nyolcvanan jelentkeztek középiskolás diákok a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 'Tiéd a holnap - a jövő kreatív tehetségeiért' ösztöndíjprogramjára. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány és a MOME összefogásában megvalósuló kezdeményezés küldetése, hogy Magyarország legszegényebb régióiban élő tehetséges diákoknak is esélyt teremtsen a kreatívipari továbbtanulásra.

A program csapata nemrég országjárásra indult, melyet a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégiumban tartott előadás zárt. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) munkatársai Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar vármegyékben összesen tizennyolc intézménybe látogattak el, az út során közel ezer középiskolásnak mutatták be az egyetemünkön folyó képzést, valamint az ösztöndíjprogramot.   

Az ösztöndíjprogram pályázatra nyolcvanan jelentkeztek az ország szinte minden részéből, még az első évre kijelölt három vármegyén túlról is. A másfél éves ösztöndíjprogram, melyet kevésbé jó körülmények közt élő középiskolások számára indított a MOME küldetése, hogy közelebb hozza a nehezebb sorsú fiatalok –és családjaik számára–a kreatív, alkotói életpálya lehetőségét, és hogy szakmai és mentális felkészítéssel évente huszonöt fiatalt juttasson el a sikeres felvételi kapujába.  

Az idén indított program során évről évre huszonöt nehéz sorsú diáknak biztosít ösztöndíjat a MOME. A nyertes diákok februárban először látogatnak majd Budapestre, majd fél éven át egy kreatív készségfejlesztő kurzuson vesznek részt, közel húsz hétvégi alkalom segíti majd őket portfoliójuk elkészítésében, a szakmai és mentális felkészítő alkalmak mellett szabadidős programok, sportfoglalkozások, közösségépítő események várják majd a résztvevőket. A program ideje alatt nem csak a résztvevők kreatív felkészítésére, felvételi portfóliójuk összeállítására, de mentálihigiénés fejlesztésükre, önbizalmuk erősítésére is kiemelten figyelnek majd a szakemberek, emellett bevonják a munkába pedagógusaikat és szüleiket is.   

A program a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, a Nemzeti Tehetség Központ és az EOX Kft segítségével valósul meg.  

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.