Képzelt világok – Női aktivisták spekulatívdesign-műhelye

Dátum: 2025.03.06
Női aktivisták jövőképe állt a KlauDió Civil Központban február elején megtartott esemény középpontjában, amely egy egyéves, gyakorlati designkutatás lezárása volt. A vizsgálat a hazai női szervezetek ökoszisztémáját tárta fel, ugyanakkor az önkéntesek mentális egészégének állapotára is kíváncsi volt. A kutatást Csernák Janka, a MOME újonnan alakult Society & Action Labjának a vezetője készítette.

Az interjúk, az elemzés és a workshopok tanulságai alapján jött létre az a kísérleti, ökológiai fókuszú spekulatív módszer, amely a szereplők burnoutélményeit és mentális egészségét a középpontba helyezve teremt pozitív jövőképeket számukra. Előnye, hogy a résztvevők később saját munkájukba illesztve is adaptálhatják. 

Az év eleji műhelymunka célja a kutatás zárása mellett az volt, hogy segítsen összegezni és feltöltődni, közelebbi és távolabbi célokat megfogalmazni a designfacilitátor segítségével.  

A záró alkalmon független aktivisták, szakemberek, önkéntesek vettek részt, a NANE, a Patent, a Magyar Női Alap, a Dajer.hu és a Labrisz munkatársai találkoztak. Együtt design- és kreativitásalapú módszerekkel hoztak létre egy olyan ökológiai szemléletű spekulatív (jövővizionáló) teret, ahol egyéni és kollektív reflexióra, saját erőforrásaik feltérképezésére fókuszáltak, valamint a képzeletük erejével teremtettek alternatív jövőképeket.  

„Az érzékeny tervezői szemlélet és a social design megközelítés nagyon hasznos volt, hogy a kutatás során jobban megértsem a női szervezetek kihívásait. Az ökocentrikus spekulatívdesign-módszerek alkalmazása pedig abban volt segítségünkre, hogy holisztikus, fenntartható víziót alkossunk a szervezetek és képviselőik számára, amely a mentális jóllétüket és erőforrásaikat helyezi a középpontba” – foglalta össze Csernák Janka, hogy mi volt számára módszertanilag a leghasznosabb a kutatói munka során. 

A Jövő Egyeteme program keretében létrejött Society & Action Lab (Társadalom és Cselekvés Labor) témái között a társadalmi egyenlőség, a hátránykompenzáció, a társadalmi innováció, a közösségek fejlesztése is szerepel, tematikái a kutatás és az oktatás összefonódásán keresztül fókuszálnak az ember–ember közötti viszonyok sokszínűségére. 

„A kutatási tevékenységünket vezérlő, social design alapú szemlélet korábban is, és az átalakulás során is fontos szerepet játszik abban, hogy a hallgatókat egy fenntarthatóbb, érzékenyebb tervezői eszköztárral ismertessük meg, amelynek segítségével igazságosabb jövőt építhetnek” – mondta el Csernák a Labor céljairól. 

További hírek

Kevés művészeti ágban öröklődik olyan töretlenül a tradíció, mint a japán kerámiaművészetben. A MOME Tárgyalkotás szak hallgatói 2025 márciusában rendkívüli lehetőséget kaptak, hiszen az egyik leghíresebb kortárs japán keramikusmester, XI. Ohi Toshio Chozaemon tartott mesterkurzust egyetemünkön. A műhelymunka során a résztvevők nemcsak a világhírű Ohi-kerámia készítési technikájával ismerkedhettek meg, hanem egy autentikus japán teaszertartáson is részt vehettek.

Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.