Képzelt világok – Női aktivisták spekulatívdesign-műhelye

Dátum: 2025.03.06
Női aktivisták jövőképe állt a KlauDió Civil Központban február elején megtartott esemény középpontjában, amely egy egyéves, gyakorlati designkutatás lezárása volt. A vizsgálat a hazai női szervezetek ökoszisztémáját tárta fel, ugyanakkor az önkéntesek mentális egészégének állapotára is kíváncsi volt. A kutatást Csernák Janka, a MOME újonnan alakult Society & Action Labjának a vezetője készítette.

Az interjúk, az elemzés és a workshopok tanulságai alapján jött létre az a kísérleti, ökológiai fókuszú spekulatív módszer, amely a szereplők burnoutélményeit és mentális egészségét a középpontba helyezve teremt pozitív jövőképeket számukra. Előnye, hogy a résztvevők később saját munkájukba illesztve is adaptálhatják. 

Az év eleji műhelymunka célja a kutatás zárása mellett az volt, hogy segítsen összegezni és feltöltődni, közelebbi és távolabbi célokat megfogalmazni a designfacilitátor segítségével.  

A záró alkalmon független aktivisták, szakemberek, önkéntesek vettek részt, a NANE, a Patent, a Magyar Női Alap, a Dajer.hu és a Labrisz munkatársai találkoztak. Együtt design- és kreativitásalapú módszerekkel hoztak létre egy olyan ökológiai szemléletű spekulatív (jövővizionáló) teret, ahol egyéni és kollektív reflexióra, saját erőforrásaik feltérképezésére fókuszáltak, valamint a képzeletük erejével teremtettek alternatív jövőképeket.  

„Az érzékeny tervezői szemlélet és a social design megközelítés nagyon hasznos volt, hogy a kutatás során jobban megértsem a női szervezetek kihívásait. Az ökocentrikus spekulatívdesign-módszerek alkalmazása pedig abban volt segítségünkre, hogy holisztikus, fenntartható víziót alkossunk a szervezetek és képviselőik számára, amely a mentális jóllétüket és erőforrásaikat helyezi a középpontba” – foglalta össze Csernák Janka, hogy mi volt számára módszertanilag a leghasznosabb a kutatói munka során. 

A Jövő Egyeteme program keretében létrejött Society & Action Lab (Társadalom és Cselekvés Labor) témái között a társadalmi egyenlőség, a hátránykompenzáció, a társadalmi innováció, a közösségek fejlesztése is szerepel, tematikái a kutatás és az oktatás összefonódásán keresztül fókuszálnak az ember–ember közötti viszonyok sokszínűségére. 

„A kutatási tevékenységünket vezérlő, social design alapú szemlélet korábban is, és az átalakulás során is fontos szerepet játszik abban, hogy a hallgatókat egy fenntarthatóbb, érzékenyebb tervezői eszköztárral ismertessük meg, amelynek segítségével igazságosabb jövőt építhetnek” – mondta el Csernák a Labor céljairól. 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.