Láthatóvá tenni a toleranciát - Világhírű utazó poszterkiállítás a MOME-n

Dátum: 2023.03.31
Hogyan mutathatja be a grafikai tervezés a toleranciát? Mirko Ilić Boszniában született, ma New Yorkban élő és dolgozó művész hat éve indította útjára a Tolerance Poster Showt, amelyet április 2-ig a MOME Groundban lehet megtekinteni.

A világ grafikus szakmai elitjének alkotásait felvonultató, eddig 40 országban bemutatott anyagban többek közt Paula Scher, Ed Fella, Seymour Chwast, Götz Gramlich, Erich Brechbühl, vagy Milton Glaser egy-egy munkáját láthatjuk, de magyar alkotók is csatlakoztak a kiállításhoz.  

A tolerancia témája ma aktuálisabb, mint valaha, a kurátor Ilić ezért a világ grafikai tervezőit arra kérte fel, hogy vizualizálják a fogalmat. A társadalmi célú kezdeményezés eredménye egy ma már többszáz plakátból álló, a nemzetközi design nagyjaitól származó gyűjtemény, amely vándorkiállításként járja a világot. Az ebből válogatott plakátokat szokatlan módon a padlóra installálva lehet megtekinteni, úgy, hogy azok körbejárhatók. A most Budapesten látható projekt már 158 kiállítást ért meg. 

Az eredeti plakátkiállítás első állomásai 2017-ben Ljubljana, Szarajevó, Belgrád voltak, majd Madrid, Johannesburg, Jakarta, Helsinki, New York, Bejrút és a világ számos más városa következett. Az újabb állomásokon a helyi grafikusok, illusztrátorok is csatlakoznak alkotásaikkal: Budapesten a Tervezőgrafika szak oktatói, így Balla Dóra DLA habil., egyetemi docens, Vargha Balázs habil., egyetemi docens, Molnár Gyula, a MOME nyugalmazott egyetemi tanára, valamint Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész és Korolovszky Anna, tervezőgrafikus művész munkái kerültek a válogatásba. A magyar szekció kurátora Simon Péter Bence volt, a budapesti kiállítást Vargha Balázs habil., egyetemi docens, a MOME Média Intézetének igazgatója Ilić -el közösen nyitotta meg március 28-án este. 

A Tolerance Poster Show alapítója és kurátora egyébként egy New York-i székhelyű stúdiót működtet és a School of Visual Arts professzora. Számos munkája, kiadványa, arculata és plakátja jelent meg Amerikában. Munkái, többek között, megtalálhatók a MoMA kollekciójában és a San Francisco Museum of Modern Art-ban is, nemrég pedig két könyve is megjelent. A világhírű grafikus március 28-án 18 órától tartott teltházas előadást a MOME Auditóriumában, Design Activism címmel, majd több workshopot is a MOME hallgatóinak. 

  
Látogatható: 2023. 04. 02-ig   
Helyszíne: 1121 Bp. Zugligeti út 9-25 / MOME Ground  
Facebook esemény: https://fb.me/e/3kFSiGnI8  

Az eseményt a Global Voices at MOME, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány támogatja. 

További hírek

Hogyan lehet a divat egyszerre fenntartható, hagyománytisztelő és mélyen személyes? Erre a kérdésre keresi a választ a What will we wear in the future? – azaz Mit viselünk majd a jövőben? – című kiállítás, amely áprilisban nyílt meg a bakui Nemzeti Szőnyegmúzeumban. A szemle a Közép-európai Kulturális Platform (PCCE) együttműködés keretében valósult meg, amely négy közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Csehország és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek design- és művészeti hallgatóinak alkotásaiból válogatott. A kiállított munkák között tíz MOME Divat- és Textiltervezés mesterszakos hallgató alkotásai is helyet kaptak.

Hét első díj, öt harmadik helyezés és két különdíj – április 23-25 között rendezték Egerben az egyetemi hallgatók legrangosabb hazai tudományos-művészeti versenyét, a 37. OTDK-t, melyen a MOME hallgatói minden korábbinál nagyobb sikert értek el. Összesen 14 díjat nyertek hallgatóink a négyszáz hallgató részvételével zajló Művészeti és Művészettudományi Szekcióban.

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.