MOME a Budapest Design Week 2024-en: Best of Forma kiállítás a Kollabban

Date:
Mikromobilitás, irodai és otthoni terek tárolási megoldásai, nukleárisszennyezettség-mérő műszer, valamint játékos hegyezők minden mennyiségben... Ilyen volt a MOME Formatervezés BA és Design MA szakjainak változatos hallgatói szemléje a 2024-es Budapest Design Week keretében. A fiatal tervezők idén a hagyományos kiállítási terektől eltérő helyen mutatták be a munkáikat, a Kollab co-working terében, ahol az érdeklődők egy csésze kávé mellett merülhettek el a hallgatók kreatív koncepcióiban, modellekben és prototípusokban. A tárgyak sokszínűsége jól tükrözte a hallgatók egyedi látásmódját, akik terveikkel gyakran a körülöttük lévő, mindennapi helyzetekben rejlő problémákra reagáltak, fókuszban tartva a fenntarthatóság dimenzióját. Az ételpazarlás problémájától a mobilitásig, a tároláson át az anyagok ipari újrahasznosításáig számos figyelemre méltó és izgalmas megoldással találkozhattunk.

Konyhai és háztartási eszközök 

A konyhai és háztartási tárgyak is izgalmas megoldásokkal gazdagították a kiállítást. Kovács Alexandra például a konyhapult egyszerű tisztán tartására, a konyhai hulladékok hatékony összegyűjtésére és áthelyezésére tervezte Sweepy nevű lapátját, hogy a főzés élményét ne rontsa el a rendetlenség. Szabó Gergely István freshFungi nevű eszköze az élelmiszerek eltarthatóságára figyelmeztet, hogy a lehető legkevesebb étel romoljon meg a hűtőnkben. Thamó Emese Candleman projektje egy játékos, mégis hasznos gyertyatartó, amely a lángot automatikusan oltja el egy adott idő után, tűzoltók karakterét idéző sárgaréz kiegészítőkkel. 

Játékos ceruzahegyezők 

Több hallgatói munka is a ceruzahegyezők különféle megoldásaira összpontosított: Tass Vince Seal nevű hegyezője például újrahasznosított műfókaszőrből készült, amely különleges érzetet biztosít a használónak, Horváth Máté Sebestény Maszat nevű munkája pedig a ceruzatörmeléket választja szét a fából, hogy tiszta port biztosítson a rajzoláshoz. Bajnok Dóra Cirkálója játékos mechanikával teszi élménnyé a ceruzák hegyezését, míg Bánfalvi Botond Spin nevű hegyezője a búgócsiga elvén működik, szokatlan használati élményt nyújtva. Kiss Balázs Elemér Hegykezelő hegyezője a kézi dinamós zseblámpák mechanikáját ötvözi konstruktivista dizájnelemekkel, így nemcsak használati, de esztétikai értéket is képvisel. 

Kisbútorok és újragondolt otthoni eszközök 

A kiállításon több kisbútor is helyet kapott, amelyek innovatív megközelítéssel visznek játékosságot a mindennapokba, ilyen például Racsmány Boldizsár csőből készült Hetti fellépőjének   lebegő hatású designja vagy Szokalopulosz Zoe a Thonet Chair Refurbishment projektje, amelyben klasszikus székek modern átdolgozására vállalkozott, natúrfa elemekekkel és puha anyagokkal adva új megjelenést egy ikonikus darabnak. 

Irodai és ipari terek 

A kiállítás olyan irodai és ipari tárgyakat is bemutatott, amelyek a hatékonyságot és az ergonómiát helyezik előtérbe. Tarcsi Dóra Bagrack nevű táskatartója a dolgozók kényelmét szolgálja azáltal, hogy a segítségével a táskáját mindig közel és biztonságban tudhatja a felhasználó. Dezső Johanna AXYZ rendszere egy innovatív sínrendszerrel kombinált tároló, amely optimalizálja a raktározást és a csomagmozgatást, míg Váradi Bence Zip projektje egy raklapalapú csomagolórendszer, amely a csomagolás időigényét csökkenti a beépített hidraulikus kar segítségével. 

 

Fenntartható megoldások 

Több alkotás a fenntarthatóságra összpontosított. Ilyen például Antalóczy Zsófia PATEX projektje, amely a nejlonharisnyák gyártási hulladékát hasznosítja újra egy multifunkcionális kulacs formájában. Tarcsi Dóra Bólya nevű lámpakollekciója a vitorlavásznak újrahasznosítására kínál megoldást, bel- és kültéri használatra egyaránt. Szabó Ádám Fix the Circuit projektje egy javításalapú rendszertervet mutat be, amely csökkenti az elektronikus hulladékot, és előmozdítja a javítás kultúráját. A Tass Vincéből, Guthy Mátéból és Bíró Boldizsárból álló csapat a Radix nevű, nukleárisszennyezettség-mérő műszert tervezte újra, nagy kijelzővel és ergonomikus kialakítással. 

Járművek és csomagszállítás 

A mikromobilitás jövője szintén izgalmas munkákat inspirált. Zoboki Zoltán két koncepcióval is megjelent: az AMG Landyacht egy hibrid sportautó, amelyet szél és elektromos áram hajt, az extrém sportok szerelmeseinek készítve. Project Omni 2042 nevű járműkoncepciója pedig egy többfunkciós, önvezető hidrogéncellás buszt mutat be, amely csomagszállításra is használható, így csökkentve az online rendelés karbonlábnyomát. Teket Ádám YT Industries E-Enduro 2035 projektje egy olyan elektromos kerékpár, amely új hajtási rendszereket alkalmaz, a terephez igazodó felfüggesztéssel és beépített tárolóegységekkel. Lelkes Mátyás YT Blaze Concept projektje is a kerékpárok új arányrendszerének és formavilágának a lehetőségeit kutatja; ez a cserélhető akkumulátoraival hosszabb túrákra is alkalmas lehet. 

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121