MOME-animációk hódítják meg a nemzetközi filmfesztiválokat

Dátum: 2023.05.05
A hétköznapokból álomvilágba menekülő fiatal lány, és egy barokk kastély sötét mulatsága – két rangos nemzetközi filmfesztivál versenyprogramjába is bejutottak kisfilmek a MOME Animáció szakon végzett alkotóktól. Buda Flóra Anna 27 című rövidfilmje egyszerre versenyez a 76. cannes-i fesztiválon és az Annecy-i Nemzetközi Animációs Fesztiválon, míg Mira Zénó Fox Tossing című alkotása az utóbbin lesz látható.

12 ország több mint négyezer filmje közül került be a kategóriájának 11 kiválasztott alkotása közé Buda Flóra Anna 27 című kisfilmje, amely a cannes-i filmfesztivál rövidfilmes programjában lesz látható, és egy huszonéves lány útkeresését mutatja be szürreális hangulatban, mégis teljesen valós problémák mentén. 

A történet középpontjában a 27 éves Alice áll, aki még mindig a szüleivel él, a mindennapjait pedig az álmodozás tölti ki. A személyes ihletettségű sztori a valóság és a képzelet határán játszódik, és a fiatal felnőttek személyes és kollektív nehézségeire egyaránt reagál: az intimitáshoz való ambivalens viszonyra éppúgy, mint a lakhatási válságra.  

Buda Flóra Anna neve nem ismeretlen a nemzetközi fesztiválokon. Miután 2018-ban diplomázott a MOME animáció mesterszakán, Entropia című diplomafilmjével megnyerte a legjobb rövidfilmnek járó Teddy-díjat a 2019-es Berlinalén. A 27 tervét az annecy-i fesztivál MIFA pitchfórumának Ciclic-díjával méltatták először, és ennek köszönhetően fejleszthette tovább Franciaországban hat hónapon keresztül. A film a francia Miyu és a magyar Boddah gyártásában készült.  

A cannes-i fesztivál után alig pár héttel, június 11-én kezdődik az Annecy-i Nemzetközi Animációs Fesztivál, Európa legrangosabb animációs eseménye. Buda Flóra Anna alkotása mellett, melyet a rövidfilmes szekcióba válogattak be, a szintén MOME animáció szakán végzett hallgató, Mira Zénó mesterszakos diplomamunkája is látható lesz. A fekete-fehér, sajátos grafikai stílusú Fox Tossing című kisfilm a diplomafilmek szekcióban 46 másik filmmel versenyez majd. 

A Fox Tossing a 17-18. századi európai arisztokrácia brutális szórakozását, a rókadobálást eleveníti fel, mely során rókákat és más kisállatokat dobáltak a levegőbe. Ezt, a kifinomult barokk főúri mulatságok feledésbe merült kegyetlen játékát fekete-fehérben, expresszív grafikával mutatja be az alkotó, aki a film teljes egészét maga rajzolta és animálta.  

Mira Zénó 2020-ban végzett az MA animáció programjában, jelenleg ugyanitt posztgraduális hallgató. Nyolc éve dolgozik animációs és grafikai tervezőművészként, de képzőművészettel is foglalkozik. Ez az érdeklődés és a kísérleti animáció iránti szenvedély érhető egyértelműen tetten a Fox Tossing-ban is, amelyet több mint három évig készített az alkotó. 

A következő hetekben a régió animációs fesztiváljain is több, a MOME animációs szakjához köthető film bukkan majd fel: a zágrábi Animafestre az alumni Hegyi Olivér The Garden of Heart című rövidfilmje, a szlovák Fest Anca fesztivál programjába pedig 5 jelenlegi és egy volt hallgató munkája került be.  

2023 őszétől új fejezet kezdődik a nemzetközi sikereket maga mögött tudható MOME Animáció szak életében: a nemzetközi színvonalú képzés angol nyelven folytatódik és további szakirányokkal egészül ki. A filmrendező képzés mellett a Videojáték (Video Game) vagy az Immerzív történetmesélés (Immersive Storytelling) specializációt is választhatják az itt hallgató diákok.

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.