MOME Fotókönyvek a Szajna partján

Date:
Párizs novemberben a fotográfia fellegvára, ekkor rendezik meg a Paris Photo-t, mely a világ legnagyobb fotográfiai eseménye. A sok tízezer helyi és nemzetközi érdeklődőt vonzó vásárral azonos időben a Concorde Atlantique nevű hajó ad helyet a Polycopies nevű, kifejezetten a fotókönyvekre fókuszáló vásárnak. A Fotográfia szak 2023 november 8-12 között először vett részt saját standdal a Polycopies-on.

A Polycopies non-profit szervezetet 2014-ben azzal a céllal hozták létre, hogy platformot teremtsenek a független fotós kiadványok (könyvek, művészkönyvek és kísérleti kiadói gyakorlatok) terjesztésére és népszerűsítésére. A fesztivál minden évben egy hatalmas, áttetsző könyvesbolttá alakítja át a Szajna partját. A látogatókat idén több mint száz francia és nemzetközi kiadó, egyetem és könyvkereskedő várta. A Polycopies egyaránt találkozási helye az amatőr és a professzionális szakmai közegnek. Gyűjtők és alkotók, a fotográfia barátai cserélnek itt eszmét, osztják meg gondolataikat és művészeti gyakorlataikat a világgal.

A tavaszi VIENNA PHOTO BOOK DAYS után másodszor jelentek meg a MOME Fotográfia szak hallgatói és oktatói photobook eseményen. A MOME Photography MA hallgatói, Dorogi Enikő, Gajewszky Anna, Legát Franciska, Csejtei Anna, Szekeres Laura, Takács Laura a késő estig nyitva tartó Polycopieson a hágai KABK iskola melletti standunkon várták az érdeklődőket. Az alumnik, jelenlegi hallgatók és oktatók munkáiból összeállított válogatás izgalmas képet adott a MOME Fotográfia szak szakmai útkereséseiről, azokról az égető társadalmi problémákról, melyek napjainkban foglalkoztatják a közép-európai művészeket,és melyek a lassan kétszáz éves műfaj keretei között tapinthatóvá, átélhetővé válnak a befogadó számára.

A kiadványok kiállítása mellett különböző rendezvények: kerekasztal-beszélgetések, dedikálások és szakmai találkozók is segítettek tájékozódni a változatos témájú kiadványok között. A MOME Photography Politics of the individual, searching for identity in young Hungarian photography címmel szombaton 11-kor beszélgetésre várta a látogatókat a rendez-vous szekcióban, melyen az érdeklődők számos olyan munkát megismerhettek, melyekben az alkotó a politikai és a személyes közeg határán egyensúlyozva keresi helyét az európai társadalmi közegben.

Párhuzamosan az eseménnyel, a Paris Photo egyik kísérőeseményén, a Saint Laurent Rive Droite-ban Bede Kincső alumna sorozatát is kiállították . A tárlatot Anthony Vaccarello kurátor válogatotta. A Paris Photon idén is részt vett a TOBE Galéria, mely számos MOME Fotográfia alumnit, így Bartha Mátét, Bede Kincsőt és Fabricius Anna oktatónkat képviseli. Nemzetközi kontextusban is kiemelkedő, kitartó munkájuk fontos érvényesülési közeget jelent a MOME-n végzettek számára.

A Polycopies részvétel lebonyolítója Erdei Krisztina, az utazás szervezője Fábry Tímea, a projekt szakmai vezetője Kudász Gábor Arion voltak. A szakmai programon részt vett a Fotográfia BA szak vezetője, Máté Gábor, illetve Gellér Judit, Fabricius Anna és Szombat Éva oktatók is

More news

Évente 10 billió műanyag tollat dobunk el világszinten, a nem lebomló hulladék pedig olyan környezetterhelő vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek nem megfelelő feldolgozás esetén egészségi károsodást is okozhatnak. Ugyanakkor színes filctollak nélkül elképzelhetetlen lenne nemcsak az iskolások, de a kreatíviparban dolgozók élete is. Erre a problémára kínál megoldást a MOME hallgatói csapata, amely a pHen környezetbarát tollal a 2024-es Biodesign Challenge kiemelkedő művészeti díját érdemelte ki New Yorkban. A most díjazott pHen csapat az elismerés mellett a jövő évre ösztöndíjat, valamint egy önálló kiállítás lehetőségét is elnyerte.

Vajon hogyan változik a világ az űrkutatás hatására húsz év múlva? Hogyan és mire taníthat a világegyetem? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket kellett megválaszolni az Ugrás a jövőbe! 2024 kreatív alkotói pályázaton, amelyre idén is innovatív és izgalmas ötleteket hoztak válaszul a részt vevő diákok. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem negyedik évadához érkezett versenyének nyertes projektjei között van a jövő élelmezését segítő Lebegőkert, egy bányászattal foglalkozó űrbázis, egy etikus terraformáló projekt és egy LifeBubble nevű űrhelyiség.

Végzőseit idén sem engedi el inspiráció nélkül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): folytatódik az a friss és nagy sikerű hagyomány, amelynek keretében évről évre világhírű kreatívipari szakemberek köszöntik a diplomásokat. Az idei diplomaosztó meghívottja Nir Eyal magyar-izraeli származású amerikai viselkedéskutató, író, a szokások tudósa, aki mind az alap, mind a mesterszakosok oklevélátadóján beszédet mond majd. A jövő szempontjából ugyanis kulcsfontosságú tudatosítani a szokások jelentőségét, mivel azok egész életünket, sőt a gazdaságot is mozgatják.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121