Párbeszédre szólítja fel a közösséget Kopek Gábor, a MOME korábbi rektora

Dátum: 2025.02.07
“Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van” – fogalmazta meg gondolatait az egyetem korábbi rektora, egyetemi tanár.

Tisztelt MOME Polgárok,

 

egyetemünkön zavar támadt, pedig feltételezhető, hogy minden szereplő részese a MOME eszmeiségének, a MOME elmúlt közel 150 évének. Most azonban nem áll össze a kép. Ebben a helyzetben csak egymásra számíthatunk, és meg is kell adnunk az esélyt a bizalomra.

 

Soha nem jelent problémát a különböző vélemény, megközelítés, a probléma akkor adódik, ha nincs párbeszéd, ha nem halljuk meg a másik érveit. Pedig van veszíteni valónk. Az elmúlt 150 év minden mozzanata fontos, ne essünk abba a hibába hogy csak magunkat látjuk. Nagy elődeink, legyen az Kelety Gusztáv, vagy Kozma Lajos, azon munkálkodtak, hogy életben tartsanak egy olyan kezdeményezést, amelyet még Lechner Ödönék indítottak el szinkronban az európai fejlődéssel.

 

Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van.

 

Amikor valamit követelünk, amikor valamin változtatunk, akkor gondoljunk a holnapra, a következményekre is. Ebben a folyamatban elengedhetetlen a szakmai vízió megléte és az emberi méltóság fenntartása. Ehhez keressük meg a hétköznapiságunk összességét, hogy el tudjunk számolni az elmúlt 150 évvel. Ne azt nézzük, hogy ki van elől, hogy ki a hangosabb, hanem azt hogy miként tudunk belépni olyan időablakokon, amelyek biztosíthatják a továbblépést, a jelen helyzet egyensúlyának megtalálását. Kérem, hogy az egyetem minden polgára - akár aktív, akár passzív szerepben - támogassa a MOME eszmeiségének azon sajátját, amely képes a párbeszédre, a transzparenciára és a megegyezésre.

 

“két abszolútum van a világban: felettünk a csillagos ég, s a bennünk lévő erkölcsi törvények”
(Immanuel Kant)

 

Kopek Gábor

egyetemi tanár
a MOME korábbi rektora
a MOME Alapítvány tagja

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.