Párbeszédre szólítja fel a közösséget Kopek Gábor, a MOME korábbi rektora

Dátum: 2025.02.07
“Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van” – fogalmazta meg gondolatait az egyetem korábbi rektora, egyetemi tanár.

Tisztelt MOME Polgárok,

 

egyetemünkön zavar támadt, pedig feltételezhető, hogy minden szereplő részese a MOME eszmeiségének, a MOME elmúlt közel 150 évének. Most azonban nem áll össze a kép. Ebben a helyzetben csak egymásra számíthatunk, és meg is kell adnunk az esélyt a bizalomra.

 

Soha nem jelent problémát a különböző vélemény, megközelítés, a probléma akkor adódik, ha nincs párbeszéd, ha nem halljuk meg a másik érveit. Pedig van veszíteni valónk. Az elmúlt 150 év minden mozzanata fontos, ne essünk abba a hibába hogy csak magunkat látjuk. Nagy elődeink, legyen az Kelety Gusztáv, vagy Kozma Lajos, azon munkálkodtak, hogy életben tartsanak egy olyan kezdeményezést, amelyet még Lechner Ödönék indítottak el szinkronban az európai fejlődéssel.

 

Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van.

 

Amikor valamit követelünk, amikor valamin változtatunk, akkor gondoljunk a holnapra, a következményekre is. Ebben a folyamatban elengedhetetlen a szakmai vízió megléte és az emberi méltóság fenntartása. Ehhez keressük meg a hétköznapiságunk összességét, hogy el tudjunk számolni az elmúlt 150 évvel. Ne azt nézzük, hogy ki van elől, hogy ki a hangosabb, hanem azt hogy miként tudunk belépni olyan időablakokon, amelyek biztosíthatják a továbblépést, a jelen helyzet egyensúlyának megtalálását. Kérem, hogy az egyetem minden polgára - akár aktív, akár passzív szerepben - támogassa a MOME eszmeiségének azon sajátját, amely képes a párbeszédre, a transzparenciára és a megegyezésre.

 

“két abszolútum van a világban: felettünk a csillagos ég, s a bennünk lévő erkölcsi törvények”
(Immanuel Kant)

 

Kopek Gábor

egyetemi tanár
a MOME korábbi rektora
a MOME Alapítvány tagja

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.