Sport és művészet találkozik az Ezüstgerely-díjasok alkotásaiban

Date:
MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Az idei téma – a közösség ereje a sportban – több száz grafikai, installációs és fotóművészeti pályaművet inspirált, a közösség az emberi létezés alapvető jellemzője, emellett a sportban még a kimagasló egyéni teljesítmények mögött is egy csapat áll. 

Bencsik Beáta No Limit című grafikája egy, a vízen suhanó női kajak négyest ábrázol. A mű talán annak is szép emléket állít, hogy a 2024-es párizsi olimpián a magyar női kajak négyes 500 méteren bronzérmet nyert. 

Vigh Violetta Szurkolóverseny című alkotása sokat merített az alkotó saját élétéből, hiszen ő gyermekként versenyszerűen úszott. Az interaktív installáció célja a közösség erejének a kifejezése, a látogatók hangos szurkolással közösen emelhetik magasba a kék zászlót, amely egyszerre idézi a víz, a sport és az összetartozás élményét. Az interakció során egyedi hangarchívum jön létre, amely közösségimédia-tartalomként is hasznosítható. 

Az eseményt idén a művészeti képzés vezető intézményeinek az együttműködése tette különlegessé, hiszen a zsűri munkájában a MOME oktatói mellett részt vettek a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képviseletében is. A MOME részéről Szalay Krisztina, a Fotográfia szak oktatója, Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője, Marcell Tamás Tervezőgrafika BA-szak-vezető és -oktató, valamint Bodóczky Antal egyetemi adjunktus bírálta el a beérkező műveket. 

Az 1962-ben alapított elismerés díjtárgya 2023-ban Senteski Boldizsár formatervező alumnusunk tervei szerint újult meg egy szimmetrikus gerelyt formázva. „A díj egy monolitikus forma, amely több sportág formai elemeit ötvözi, illetve sík felületre helyezve kinetikus szoborként is értelmezhető, amely a mozgás jelentőségét testesíti meg. Formai kialakítását az átadás gesztusa és a sporteseményeknél ikonikussá vált »serlegemelés« inspirálta” – írta a tárgyról alkotója, Senteski. 

A pályázat eredményét, a nyertes alkotásokat a www.ezustgerely.hu oldalon lehet megtekinteni. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121