Sport és művészet találkozik az Ezüstgerely-díjasok alkotásaiban

Date:
MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Az idei téma – a közösség ereje a sportban – több száz grafikai, installációs és fotóművészeti pályaművet inspirált, a közösség az emberi létezés alapvető jellemzője, emellett a sportban még a kimagasló egyéni teljesítmények mögött is egy csapat áll. 

Bencsik Beáta No Limit című grafikája egy, a vízen suhanó női kajak négyest ábrázol. A mű talán annak is szép emléket állít, hogy a 2024-es párizsi olimpián a magyar női kajak négyes 500 méteren bronzérmet nyert. 

Vigh Violetta Szurkolóverseny című alkotása sokat merített az alkotó saját élétéből, hiszen ő gyermekként versenyszerűen úszott. Az interaktív installáció célja a közösség erejének a kifejezése, a látogatók hangos szurkolással közösen emelhetik magasba a kék zászlót, amely egyszerre idézi a víz, a sport és az összetartozás élményét. Az interakció során egyedi hangarchívum jön létre, amely közösségimédia-tartalomként is hasznosítható. 

Az eseményt idén a művészeti képzés vezető intézményeinek az együttműködése tette különlegessé, hiszen a zsűri munkájában a MOME oktatói mellett részt vettek a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képviseletében is. A MOME részéről Szalay Krisztina, a Fotográfia szak oktatója, Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője, Marcell Tamás Tervezőgrafika BA-szak-vezető és -oktató, valamint Bodóczky Antal egyetemi adjunktus bírálta el a beérkező műveket. 

Az 1962-ben alapított elismerés díjtárgya 2023-ban Senteski Boldizsár formatervező alumnusunk tervei szerint újult meg egy szimmetrikus gerelyt formázva. „A díj egy monolitikus forma, amely több sportág formai elemeit ötvözi, illetve sík felületre helyezve kinetikus szoborként is értelmezhető, amely a mozgás jelentőségét testesíti meg. Formai kialakítását az átadás gesztusa és a sporteseményeknél ikonikussá vált »serlegemelés« inspirálta” – írta a tárgyról alkotója, Senteski. 

A pályázat eredményét, a nyertes alkotásokat a www.ezustgerely.hu oldalon lehet megtekinteni. 

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei változó finanszírozási környezetben is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121