Sport és művészet találkozik az Ezüstgerely-díjasok alkotásaiban

Dátum: 2024.12.04
MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Az idei téma – a közösség ereje a sportban – több száz grafikai, installációs és fotóművészeti pályaművet inspirált, a közösség az emberi létezés alapvető jellemzője, emellett a sportban még a kimagasló egyéni teljesítmények mögött is egy csapat áll. 

Bencsik Beáta No Limit című grafikája egy, a vízen suhanó női kajak négyest ábrázol. A mű talán annak is szép emléket állít, hogy a 2024-es párizsi olimpián a magyar női kajak négyes 500 méteren bronzérmet nyert. 

Vigh Violetta Szurkolóverseny című alkotása sokat merített az alkotó saját élétéből, hiszen ő gyermekként versenyszerűen úszott. Az interaktív installáció célja a közösség erejének a kifejezése, a látogatók hangos szurkolással közösen emelhetik magasba a kék zászlót, amely egyszerre idézi a víz, a sport és az összetartozás élményét. Az interakció során egyedi hangarchívum jön létre, amely közösségimédia-tartalomként is hasznosítható. 

Az eseményt idén a művészeti képzés vezető intézményeinek az együttműködése tette különlegessé, hiszen a zsűri munkájában a MOME oktatói mellett részt vettek a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képviseletében is. A MOME részéről Szalay Krisztina, a Fotográfia szak oktatója, Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője, Marcell Tamás Tervezőgrafika BA-szak-vezető és -oktató, valamint Bodóczky Antal egyetemi adjunktus bírálta el a beérkező műveket. 

Az 1962-ben alapított elismerés díjtárgya 2023-ban Senteski Boldizsár formatervező alumnusunk tervei szerint újult meg egy szimmetrikus gerelyt formázva. „A díj egy monolitikus forma, amely több sportág formai elemeit ötvözi, illetve sík felületre helyezve kinetikus szoborként is értelmezhető, amely a mozgás jelentőségét testesíti meg. Formai kialakítását az átadás gesztusa és a sporteseményeknél ikonikussá vált »serlegemelés« inspirálta” – írta a tárgyról alkotója, Senteski. 

A pályázat eredményét, a nyertes alkotásokat a www.ezustgerely.hu oldalon lehet megtekinteni. 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.