Történetének legnagyobb béremelése előtt a MOME

Date:
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elfogadta az egyetem 2022-es költségvetését, benne a MOME történetében példátlan mértékű, átfogó bérrendezéssel. Az intézmény megújításának folyamata ezzel új mérföldkőhöz ért — jelentette be Böszörményi-Nagy Gergely alapítványi elnök.

Történetének legnagyobb béremelése előtt a MOME

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elfogadta az egyetem 2022-es költségvetését, benne a MOME történetében példátlan mértékű, átfogó bérrendezéssel. Az intézmény megújításának folyamata ezzel új mérföldkőhöz ért — jelentette be Böszörményi-Nagy Gergely alapítványi elnök. 

A MOME 2022-ben összesen közel 4 milliárd forintot fordít munkatársai javadalmazására. Ez meghaladja az egyetem eddigi teljes költségvetését. A modellváltás előtti utolsó év, azaz 2019-hez képest az egyetemi tanárok alapbére jövőre 84%-kal, a docenseké 84%-kal, az adjunktusoké 113%-kal, a tanársegédeké 144%-kal nő. 

Az új alapbérekhez 2022 második felétől —megfelelő teljesítmény esetén—jelentős bónuszok is társulnak. Az egyetemi tanárok jövedelmének elérhető teljes növekedése 2019-hez képest így 107%, a docenseké 107%, az adjunktusoké 139%, a tanársegédeké 174% lesz. 

Végül de nem utolsó sorban, 2022-ben a legfontosabb hallgatói támogatások mindegyike (köztük a tanulmányi, a szociális, közéleti ösztöndíj, a tankönyv- és jegyzettámogatás) egységesen 100%-kal, azaz a duplájára nő a MOMÉ-n.

Az egyetem ezzel felzárkózik a visegrádi országok élmezőnyéhez, egyes pozíciókban egyenesen a régiós intézmények mezőnyének élére ugrik. 

More news

Évente 10 billió műanyag tollat dobunk el világszinten, a nem lebomló hulladék pedig olyan környezetterhelő vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek nem megfelelő feldolgozás esetén egészségi károsodást is okozhatnak. Ugyanakkor színes filctollak nélkül elképzelhetetlen lenne nemcsak az iskolások, de a kreatíviparban dolgozók élete is. Erre a problémára kínál megoldást a MOME hallgatói csapata, amely a pHen környezetbarát tollal a 2024-es Biodesign Challenge kiemelkedő művészeti díját érdemelte ki New Yorkban. A most díjazott pHen csapat az elismerés mellett a jövő évre ösztöndíjat, valamint egy önálló kiállítás lehetőségét is elnyerte.

Vajon hogyan változik a világ az űrkutatás hatására húsz év múlva? Hogyan és mire taníthat a világegyetem? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket kellett megválaszolni az Ugrás a jövőbe! 2024 kreatív alkotói pályázaton, amelyre idén is innovatív és izgalmas ötleteket hoztak válaszul a részt vevő diákok. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem negyedik évadához érkezett versenyének nyertes projektjei között van a jövő élelmezését segítő Lebegőkert, egy bányászattal foglalkozó űrbázis, egy etikus terraformáló projekt és egy LifeBubble nevű űrhelyiség.

Végzőseit idén sem engedi el inspiráció nélkül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): folytatódik az a friss és nagy sikerű hagyomány, amelynek keretében évről évre világhírű kreatívipari szakemberek köszöntik a diplomásokat. Az idei diplomaosztó meghívottja Nir Eyal magyar-izraeli származású amerikai viselkedéskutató, író, a szokások tudósa, aki mind az alap, mind a mesterszakosok oklevélátadóján beszédet mond majd. A jövő szempontjából ugyanis kulcsfontosságú tudatosítani a szokások jelentőségét, mivel azok egész életünket, sőt a gazdaságot is mozgatják.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121