Új európai doktori program indul a design-kutatás területén

Dátum: 2024.01.24
Megnyílt a jelentkezési felülete a CoDesign4Transitions (The Sustainable Transitions through Democratic Design Doctoral Network) programnak, melyben jelentős szerepet kapott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is. A hét ország nyolc egyetemével közösen létrehozott interdiszciplináris doktori programba tizenhárom jelölt kerülhet be, akik közül egy Budapesten, a MOME-n kutathat majd három éven át.

A négy éven át tartó Marie Sklodowska Curie projekt célja, hogy a design új megközelítésű kutatásaival segítse az aktuális globális kihívások leküzdését, a zöld átmenetet. A fókuszban alapvetően a klímavédelem és az innováció demokratizálása áll, ezen belül a témák változatosak lehetnek, legyen szó idősekről, oktatásról vagy az energiafelhasználás területéről. A kutatási területek több designterület - így például a co-design, a termék és szolgáltatástervezés és egyéb területek keresztmetszetét érintik, valamint fontos szempont a design és egyéb tudományterületek közti átjárhatóság.

Az a doktorjelölt, aki a MOME-n fog kutatni, a tervek szerint a design, a klímatudományok, a társadalmi szerepvállalás határterületeire fókuszál majd, elsősorban gyakorlat-alapú kutatási eszközök alkalmazásával, célja pedig, hogy a jövőben valóban alkalmazható koncepciókat és keretrendszereket dolgozzon ki a nemzetközi tréningekkel egybekötött tanulmányai alatt - összegezte Fehér Bori, a MOME IK Social Hub vezetője, tudományos főmunkatárs, a program egyik budapesti témavezetője.

A résztvevők nem csak nemzetközi tapasztalatot nyernek a program során, de egy határozott idejű egyetemi pozíciót is, folyamatosan dolgozhatnak mentorálás mellett és piaci, vállalati partnerekkel, kormányzati szereplőkkel, civil szervezetekkel működhetnek együtt.

A MOME-n a program a Doktori iskola és az Innovációs Központ együttműködésében valósul meg, a témavezetők Bényei Judit egyetemi docens és Fehér Bori tudományos főmunkatárs lesznek. A további résztvevő kiemelkedő egyetemek a Politecnico di Milano, az Aalborg Universitet, a Uniwersytet SWPS, a Vrije Universiteit Brussel, a Syddansk Universitet - University of Southern Denmark, az RMIT Europe és a University of the Arts London.

A programba február 26-ig lehet jelentkezni. 

A következő online info-esemény január 25-én lesz.

Regisztráció

További információk

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.