Moholy-Nagy University of Art and Design

Jövő Egyeteme - Hallgatói Tájékoztató

Kedves Hallgatóink!  

 

Biztosan sokan hallottatok már a MOME teljes megújulásáról szóló Jövő Egyeteme programról, amit hamarosan mindannyian elkezdünk élni és formálni a mindennapjainkban is. Abban is biztosak vagyunk, hogy a tervezési folyamat során sok kérdés fogalmazódott meg bennetek a változásokkal kapcsolatban. Ezúton is köszönjük a remek kérdéseket, amelyeket a témával kapcsolatban tartott decemberi és januári hallgatói fórumokra összegyűjtöttetek nekünk. A következő GYIK-ben igyekszünk minden eddig felmerült kérdésetekre válaszolni, de ha hiányérzetetek támadna, akkor ne habozzatok írni nekünk ezen a formon keresztül!   

  • Mi a Jövő Egyeteme kezdeményezés? 

A Jövő Egyeteme a MOME szervezeti- és képzésfejlesztési programja, amely 2022 óta zajlik, és az idei évben fontos mérföldkövekhez érkezik. A program több szempontból is egyedülálló, de a legfontosabb, hogy a MOME közössége – oktatók, hallgatók és dolgozók – az egyetem saját igényeire szabva, közösen dolgozta és dolgozza ki a részleteit.  

A Jövő Egyeteme egyik legfőbb célja, hogy ti, hallgatók, olyan modern és naprakész képzést kapjatok, amely felkészít benneteket a világ jelenlegi és jövőbeli kihívásaira. Ezáltal képesek lesztek hozzájárulni az előttünk álló társadalmi és ökológiai problémák megoldásához a művészetek, a design és az innováció eszközeinek segítségével. 

 

  • Mik azok a School-ok és mit takar az új School rendszer? 

2025 januárjától intézetek helyett a Schoolok lesznek az egyetem új alapegységei, amik meghatározott tudományos és művészeti területek köré épülnek. Három nagy School, azaz Iskola jön létre:  

- Classic School/ Klasszikus Tanulmányok Iskolája: az alapszakok (BA) a Classic School/Klasszikus Tanulmányok Iskolája alá tartoznak majd, ezt az Iskolát Pozsár Péter fogja vezetni; 

- Future School/Jövőtanulmányok Iskolája: ide a mesterszakok (MA), a kutatócsoportok és Doktori Iskola tartozik szervezetileg, Molnár Péter lesz a vezetője; 

- Professional School / Új tudás Iskolája: ide tartozik a jövőben az összes szakirányú továbbképzés, rövidebb-hosszabb tanfolyam, és az egyetem fizetős képzései is (MOME Open). A Professional School vezetője Gosztonyi Csaba lesz.  

 

  • Hogyan érinti a MOME jelenlegi hallgatóit a Jövő Egyeteme program?  

A változásokat felmenő rendszerben vezetjük be, tehát elsőként a tanulmányaikat 2025 szeptemberében megkezdő hallgatókat fogják érinteni a tantervi újítások.  

A jelenleg alapszakos, mesterszakos vagy doktori képzésre járó MOME-sok ugyanabban a rendszerben, ugyanolyan oktatási struktúrában, ugyanazokon a szakokon tanulhatnak tovább, mint eddig.  Nem változnak a szakok nevei sem. Egyedül abban fogtok változást tapasztalni, hogy az eddigi intézetek helyett úgynevezett Schoolokhoz, iskolákhoz fognak tartozni a szakjaitok. 

 

  • Mi az a változás, ami már 2025. január 1-től életbe lép?

2025 januárjától kezdve a MOME operatív működtetése már a megváltozott szervezeti struktúra szerint zajlik, de ez a hallgatók mindennapjait érdemben nem befolyásolja.  

Egy változás, ami érint titeket, az az, hogy az oktatást támogató munkakörökben lévő dolgozók és szakvezetők, már az új szervezeti struktúrában működnek a Campuson belül, így új helyen kell keresnetek őket. 

Bővebb tájékoztatást fogunk ezzel kapcsolatban adni, amint a költözés lezárult, de a legfontosabb Titeket érintő változások: 

- Classic School/ Klasszikus Tanulmányok Iskolája az M_-109-be költözik 

- Future School/Jövőtanulmányok Iskolája pedig az U_305-ben lesz megtalálható. 

 

  • Változnak-e a BA/MA szakok a Jövő Egyeteme bevezetésével?

Nem. Mindenki ugyanazon a szakon fog tovább tanulni és ugyanazokra a szakokra lehet a jövőben is jelentkezni, BA és MA képzésben is. 

 

  • Milyen előnyei származnak majd a Jövő Egyeteme kezdeményezésből a leendő MOME-s hallgatóknak?  

A program úgy lett kitalálva, hogy személyre szabott és rugalmas tanulási utakat, illetve átjárhatóságot biztosítson az egyes szakterületek között. Így a leendő MOME-s hallgatók a saját érdeklődésük mentén tudják majd alakítani tanulmányaikat. Ezen kívül személyes mentorálással is segítik őket egyetemi éveik alatt. A Jövő Egyeteme program fontos célja, hogy az időtálló elméleti tudás mellett a piacon azonnal hasznosítható készségeket és gyakorlati tudást is adjon, illetve hogy a korosztályotokat is érintő társadalmi és fenntarthatósági kihívásokkal is foglalkozzon.  

 

  • Milyen előnyei lehetnek akkor a programnak a jelenlegi hallgatók számára?  

Bár a jelenlegi hallgatók képzését nem érinti a Jövő Egyeteme program, bizonyos újításokból nektek is kedvezhetnek.  

Ti is részt vehettek például a Tudásközpontok által indított multidiszciplináris projektekben, amelyeken keresztül értékes iparági tapasztalatot szerezhettek. Ti is felvehettek bizonyos digitális, fenntarthatósági vagy interdiszciplináris témákhoz kapcsolódó modulokat és szabadon választható kurzusokat.  És persze nagyon számítunk rátok a program tesztelésében, fejlesztésében, finomhangolásában is! 

 

  • Mik azok a Tudásközpontok és hogyan érinti a működésük a hallgatókat? 

Ezeknek az új központoknak az oktatók és kutatók szakmai fejlődésének biztosítása lesz a legfontosabb feladata, illetve a szakmakultúrák fejlesztése. A Tudásközpontokba kizárólag oktatók és kutatók kerülnek besorolásra, ahogy korábban az intézeti rendszerben is, a tudásközpontok a hallgatókat közvetlenül nem érintik. 

A központok szorosan együttműködnek majd a hazai kreatív iparral, vállalkozásokkal és nemzetközi partnerekkel is azért, hogy a MOME hallgatói és oktatói mindig naprakész tudást és releváns gyakorlati tapasztalatot tudjanak szerezni. 

 

  • Lesznek-e változások a diplomamunka- és szakdolgozat-készítés követelményében? 

A jelenlegi MOME-s hallgatók számára semmilyen változás nem lesz ezekben a követelményekben, a tanulmányaitok elején meghatározott módon kell továbbra is teljesíteni a diplomamunkátokat, szakdolgozatírást.  

 

  • Lesznek-e változások az elérhető ösztöndíjakban a Jövő Egyeteme program miatt? 

 Nem tervezünk változásokat az ösztöndíjrendszerben, sőt, az idei évtől a már jól bevált és működő ösztöndíjainkat (például Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjprogram) új lehetőséggel is bővítettük (Római Rezidenciaprogram). Továbbra is elérhető szociális ösztöndíjrendszerünk is.  

 

  • Tervez-e változtatásokat az Egyetem a hallgatói adminisztrációs rendszerben? 

Itt sem lesznek változások, továbbra is a Neptun lesz a hallgatói adminisztráció elsődleges felülete.  

 

  • A Jövő Egyeteme programban milyen szerepet szánnak a hallgatók külföldi tapasztalatszerzésének, illetve a nemzetköziesítésnek? 

Fontos cél a nemzetköziesítés, egyrészt, hogy a jelenleginél nagyobb arányban tanuljanak külföldi hallgatók a MOME-n, akik új perspektívát, látásmódot hoznak a Campusra. Másrészt, hogy a MOME saját ösztöndíjai (pl. Római Rezidenciaprogram), illetve a Magyar Állam kínálta külföldi ösztöndíjakkal (pl. Pannónia Program) minél több hazai MOME-s hallgató tudjon egy-egy szemesztert külföldön tanulni vagy gyakorlati tapasztalatot szerezni.  

 

  • Hol kaphatok, hol találok információt a Jövő Egyeteméről? 

Az előkészítés és megvalósítás fázisában is nagyon fontosnak tartjuk, hogy információval rendelkezzetek a Jövő Egyeteme alakulásáról. A kezdetektől úgy terveztük meg a folyamatot, hogy a HÖK és a DÖK, akik titeket képviselnek, véleményezhessék a koncepciókat minden fontos mérföldkőnél és számítunk a képviselőikre abban is, hogy eljuttassák hozzátok a legfrissebb információkat. 
 
Tudjuk, hogy rengeteg e-mailt kaptok, így nemcsak online, hanem események formájában is megszólítottunk és meg is fogunk szólítani Titeket.  

Folytatjuk a tavaly bevezetett fogadóórákat és tájékoztatókat, az októberi és decemberi alkalmak után idén is szervezünk hallgatói fórumokat, és a nyílt napokon, valamint a hallgatók és munkavállalók számára is nyilvános szenátusi üléseken is rendszeresen hallhattok a Jövő Egyeteméről. 

2024 őszén azért indítottuk el az ULP, University Life Platform ot, hogy minden infót könnyen és gyorsan egy helyen megtaláljátok, a tanulmányaitokkal és a Jövő Egyetemével kapcsolatban.  
Az ULP-t használhatod desktopon  vagy letöltheted applikációként az App Store és a Google Play felületéről, Neptun-kód + Neptun-jelszó szükséges a belépéshez. 

Itt éritek el többek között az InfoTár felületét is, ahol minden Jövő Egyeteme prezentációt és előkészítő anyagot megtaláltok.  

A MOME MOST hírei között és a mome.hu Jövő Egyeteme aloldalán is olvashattok interjúkat, híreket a fontos mérföldkövekről, ezt folyamatosan bővítjük, ahogy haladunk a Jövő Egyeteme projektben, és a weboldalon is megtaláljátok a formot ahol a nevetekkel, de akár anonim módon is kérdezhettek bármikor.  

 

  • Hogyan zajlott a közös fejlesztés? 

2023 decemberében a Szenátus elfogadta a Tudásközpont-modell szervezeti koncepciót, amely kijelölte az átalakulás irányát. 2024-ben 12 munkacsoport több mint 100 tagja dolgozott a fejlesztésen különböző szerepkörökben, köztük oktatók, munkatársak, a HÖK és DÖK képviselői, valamint külsős szakemberek, designerek és nemzetközi szakértők. 

A munka eredményeként az egyetem szervezeti struktúráját átalakították, amely 2025. január 1-jén lépett életbe, és megkezdődött a képzések fejlesztése is. A Szenátus 2024-ben két alkalommal véleményezte és támogatta a fejlesztési folyamatot. A képzésfejlesztés idén is folytatódik: az egyes iskolák feladata, hogy kidolgozzák a Szenátus által jóváhagyott új oktatási tartalmakat, amelyeket tavasszal ismét a Szenátus elé terjesztenek. 

Maradt bennetek kérdés még a Jövő Egyetemével kapcsolatban? Vagy éppen kedvet kaptatok, hogy ötletekkel, javaslatokkal ti is részesei legyetek a megújulásnak? Akkor gyertek el valamelyik fogadóóránkra vagy fogalmazzátok meg kérdéseiteket ötleteiteket, és küldjétek el nekünk akár anonim módon is az alábbi formon. Illetve kövessétek a Jövő Egyetemével kapcsolatos tartalmainkat az ULP-n is!
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121