MOME-rezidenciaprogram indul az örök városban

Date:
Budapest–Róma A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.

Róma, az örök város minden korszakban vonzotta a világ különböző pontjairól odaérkező művész- és alkotólelkeket. A magyar művészet történetében a város szívében található Falconieri-palota, vagyis a Római Magyar Akadémia (Collegicum Hungaricum Róma) játszott kiemelkedő szerepet olyan meghatározó művészek számára, mint Kodály Zoltán, Szabó Magda, Szerb Antal és Pilinszky János, továbbá az Aba-Novák Vilmos és Molnár-C. Pál nevével fémjelzett római iskola alkotói. Lenyomata a kortárs művészet doyenjeinek – Nádler Istvánnak, Ujházi Péternek – az életművében is érzékelhető.  

A MOME és a Collegium Hungaricum Róma célja, hogy ezt a gazdag művészeti hagyományt támogassa, és új dimenziókkal gazdagítsa, hiszen Róma időtlen kulturális öröksége és dinamikus, kortárs művészeti élete inspiráló közeget kínál a hallgatóknak. 

  

„A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a MOME a régió meghatározó designegyetemeként és kreatívipari központjaként az innováció és az alkotó energiák fellegvára. Az intézmény rektoraként hiszem, hogy az egyetemnek olyan platformnak kell lennie tehát, amely teret ad a legfrissebb szellemi kalandoknak, kísérleteknek, miközben a hazai és a nemzetközi kulturális élet meghatározó tényezője és alakítója is. Nem kis kihívás, de ha a kreatív alkotók számára pezsgő és inspiráló környezetet teremtünk, stabil értékrenddel és háttérrel, akkor sikerülni fog. Elefántcsonttorony helyett egy élő, a világra nyitott egyetemet építünk, amely egyszerre merít az intézmény 144 év alatt felhalmozott tudásából, ugyanakkor olyan életerős, jövőképes, értékteremtő szellemi műhely, amely a Jövő Egyeteme vízió mentén képes folyamatosan új ismereteket, módszereket, szemléleteket, embereket bevonzani a falai közé, és ahol az együttműködés, a közös gondolkodás és alkotás kiemelkedő érték. Ennek kivételes példája a Collegium Hungaricum Róma és a MOME együttműködése, valamint a most alapított rezidenciaprogram is” – nyilatkozta Koós Pál, a MOME rektora.  

„A MOME-val közös ösztöndíjprogrammal az ösztöndíjak egy új dimenziója nyílik meg az Akadémia életében, és bízom benne, hogy az ösztöndíjasok művészi karrierjére is nagyon erős hatással lesz ez a program. Eddig egyéni ösztöndíjasokkal, kutatókkal, egyéni alkotókkal dolgoztunk együtt. Most azonban az a nem titkolt várakozásunk, hogy az egyéni nyertesek a MOME kijelölt művésztanár mentorával és az Akadémia munkatársaival közösen tudatosan olyan 21. századi művészeti műhelyet hoznak létre, amely méltó utódja lesz a 20. század legjelentősebb iskolájának, a római iskolának. Talán nagy ívűnek tűnik az elképzelés, de hiszek abban, hogy a MOME kiváló oktatói és nemzetközi szemlélete elhozza velünk közösen azt az eredményt, amivel Rómában ismét láthatóvá tesszük a fiatal magyar tehetségeket. A KIM szakmai irányítása alatt álló külföldi kulturális intézeteknek ez a feladatuk: a magyar kultúra és tudomány kiemelkedő eredményeinek a képviselete és a fiatal kiváló tehetségek helyzetbe hozása, versenyképességünk erősítése a művészetei területen is” – fogalmazott Lantos Krisztina, a Római Magyar Akadémia igazgatója.   

 A programban évente hat hallgató vehet részt pályázati úton, mind alap-, mind mesterszakos végzős hallgatók jelentkezhetnek, sőt az angol nyelvű képzésekben részt vevők is benyújthatják angol nyelvű pályázatukat. A kiválasztottak egy mentor irányításával, féléves kurzus keretében szerezhetnek mélyreható tudást a kutatási témájukban, majd négyhetes római rezidencia során, speciális irányvonalak mentén gazdagíthatják művészi elképzeléseiket és látásmódjukat.   

A római tapasztalatok és inspirációk alapján hazatérésük után további hat hónapon át dolgoznak ösztöndíjas projektjükön, amely végül a Római Akadémián és a MOME-n rendezett kiállításokon ölt formát, bemutatva a résztvevők kreatív kutatásának az eredményeit. 

 

„Lantos Krisztinával, a Római Magyar Akadémia igazgatójával fontosnak tartottuk, hogy a hallgatóink felkészülten, konkrét kutatási tervekkel érkezzenek Rómába, és ott célzott, tematikus programokon keresztül kapcsolódjanak a város művészi örökségéhez, valamint az aktuális kreatívélethez” – nyilatkozta a MOME rektora. Hozzátette: ezért minden évben egy mentoroktatót kérünk fel, aki meghatározza az adott év tematikáját, segíti a hallgatók felkészülését, programokkal színesíti a hallgatók kintlétét, és biztosítja projektjeik megvalósulását. 

  

A rezidenciaprogram első mentoroktatója Erhardt Miklós médiaművész, aki „A beszélő szobroktól a street artig” címmel határozta meg az első év tematikáját. A római köztér mint médium lesz a téma, ezen belül a street art és a város kulturális örökségének a kapcsolata, amely által az örök város jórészt ismeretlen arca is megmutatkozik.  

  

A két intézmény a Római Magyar Rezidenciaprogrammal hosszú távon kívánja támogatni a MOME hallgatóinak szakmai pályakezdését és nemzetközi érvényesülését, egyúttal hozzájárulva egy új, meghatározó alkotói generáció kiteljesedéséhez, ápolva a nagy elődök örökségét is.

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei a szűkülő állami támogatások mellett is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121