Moholy-Nagy University of Art and Design

A javítás joga: Egy monitor esettanulmány

Projekt fázisok
Tervezési keretrendszer javítható elektronikus háztartási készülékekhez
Évente 21 millió tonna hulladék keletkezik a még használható elektromos termékek kidobása miatt. A javításhoz való jog (right to repair) mozgalomhoz csatlakozva ebben a projektben a javítható elektronikus háztartási termékek lehetőségeire összpontosítottunk a terméktervezés szempontjából. Egy olyan interakciókat tartalmazó rendszer tervezése a cél, amely lehetővé teszi a javítást a fogyasztók számára, és lehetővé teszi a külső javítási elemek bevonását. E keretrendszer teszteléséhez egy monitort választottunk az esettanulmányba. A folyamat alapos háttérkutatást, háromféle felhasználói tesztelést, valamint a fogyasztókkal és a gyártókkal készített interjúkat foglalt magában. A kutatás bebizonyította, hogy ugyanazok a háztartási elektronikai termékek ugyanazokkal a fő alkatrészekkel áttervezett interakciókkal javíthatók, ami eszközt nyújt a növekvő számú hulladék és az erőforrások elvesztése elleni küzdelemhez.

Gyorsan változó és haladó társadalmunkban az egyének gyakran figyelmen kívül hagyják a mindennapi tárgyakat, amíg azok el nem romlanak, és a javításhoz szükséges szerszámok, szakértelem és pótalkatrészek hiánya miatt hulladékká nem válnak. A mai lineáris gazdaságban kevéssé törődnek a termékek vásárlás utáni sorsával, ami jelentős elektronikai hulladékhoz vezet - csak Európában 2020-ban 5 millió tonna volt. Az EU 2020-ban bevezetett körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terve a fenntarthatóság, a gazdasági növekedés és az erőforrás-megtakarítás jobb terméktervezéssel történő előmozdításával igyekszik ezt orvosolni. Ez a terv hangsúlyozza a termékek tartósságának, javíthatóságának, fejleszthetőségének és újragyárthatóságának növelését, ami arra késztetheti a vállalatokat, hogy ezeket a szempontokat a termékfejlesztés során prioritásként kezeljék. A termékek javíthatóságával kapcsolatos kutatások növekedése ellenére még mindig nincs olyan átfogó keretrendszer, amely a termékek fogyasztói javításra való tervezését irányítaná. A körforgásos gazdaságra (KG) való áttérés célja, hogy a termékeket a legmagasabb értéken tartsuk fenn, amit nemcsak az olyan tervezési stratégiák befolyásolnak, mint a szétszerelés és az anyagválasztás, hanem a felhasználói magatartás is. 

A KG elősegíti a termékek tervezését a tartósságra, szétszerelésre, javításra és karbantartásra összpontosítva, biztosítva, hogy az erőforrások a gazdaságban maradjanak, és meghosszabbítva a termékek élettartamát. A megjavított és újrahasznosított termékek nagyobb értéket őriznek meg, mint az életciklusuk végére szétszerelt anyagok, ellentétben a lineáris gazdasággal, ahol hulladékként végzik. A javíthatósági tervezés (Design for Repairability - DfR) lehetővé teszi a termékek jó állapotban való fenntartását, különbséget téve a javítás és a csere között az ökológiai hatások minimalizálása érdekében. Ez a kutatási projekt a DfR-re összpontosít a háztartási elektronikai eszközök fogyasztói karbantartásával összefüggésben, a motivációs és demotivációs tényezők azonosításával és esettanulmányok készítésével, amelyek segítik a terméktervezőket. A kutatás a javítási kezdeményezéseket négy fő területre csoportosítja: Hozzáférhetőség, diagnózis, beszerzés és cselekvés, figyelembe véve az egységes uniós szabályozási keretet és a témában meglévő szakirodalmat. 

Projekt fázisok

Háttérkutatás

2023. október – 2024. február

A kutatás kezdete a szakirodalom áttekintése és információgyűjtés a javítás (de)motivációs tényezőiről mind az egyének, mind a gyártók szemszögét vizsgálva, valamint a javíthatósági tervezéshez alkalmazható lehetséges designeszközök összegyűjtése.

Tesztelés, prototipizálás

2024. március – 2024. június

A piacon kapható különböző típusú monitorok szétszedése és szerkezeti elemzése. Ez alapján két felhasználói tesztet építettünk ki, kilenc-kilenc résztvevővel, akik a kezdeti koncepció logikáját és érthetőségét tesztelték. Ez megmutatta, hogy a szín- és ergonómiai kódolás nagyszerű módja annak, hogy az interakciók könnyen érthetővé váljanak. Ez vezetett egy teljes körű prototípushoz, amelynek segítségével a fogyasztók áttervezett interakciókkal segíthették az összetett elektronikus termékek javítását.

Publikáció

2024. június – 2024. szeptember

A kutatási és fejlesztési folyamatot követően az eredményeket egy publikáción keresztül lesznek összefoglalva és megosztva a szakmai közösséggel. A cél az, hogy hozzájáruljunk a területhez, és segítsük a javításhoz való jog mozgalom fejlődését.

Háttérkutatás

Tesztelés, prototipizálás

Publikáció

Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121