Érzékszervi módszerek a sok szempontú placemaking tervezés felé
A kutatás és DLA mestermunka egy érzékszervi – művészeti és designkutatási eszközkészlet fejlesztésén keresztül tesz gyakorlatorientált módszertani javaslatokat, hogy segítse a tájat alakító tervezőket és döntéshozókat a táj komplexitásának sok szempontú (more-than-human) feltárásában és értelmezésében.
A közép-tiszai ártéri gazdálkodás esettanulmánya jó példát szolgáltat arra, hogy az ember évszázadokon keresztül hogyan tudott az ökológiai diverzitás megtartása mellett kulturális és gazdasági értékeket teremteni, fenntartható módon együttműködve a természettel. A doktori kutatás az ártéri (hullámtéri) tájhasználat komplexitását az ott gazdálkodók hagyományos és helyi ökológiai tudásának (LEK/TEK) szempontjából értelmezi az érzékszervi etnográfia módszereivel, valamint azoknak egy művészeti és designpraxisba ágyazott továbbfejlesztésével.
Illés Zsófia Szonja kooperatív doktori kutatását a MOME DLA képzésének keretében és az IASK (Institute of Advanced Studies Kőszeg) Környezeti Kutatócsoportjának munkájához kapcsolódva.
Illés Zsófia Szonja a The Glasgow School of Art ’Design Research’ (MRes) képzésén és ‘Design Innovation and Environmental Design’ (MDes) mesterszakán végzett, majd az egyetem mesterszakán tanítototott (tanársegédként, később visiting lecturer-ként).
Alkotói (design és művészeti) praxisában 2013 óta foglalkozik érzékszervi és séta módszertanokon keresztül a táj és épített környezet megtapasztalásával. Munkáiban gyakran kapcsolódik össze a séta (érzékszervi séta - Sensory Mapping) módszertana mint placemaking kutatási módszer, majd az ily módon gyűjtött érzékszervi ‘adatok’ installáció formájában való megtapasztalhatóvá tétele (pl. Sound of Our Cities projekt, Barcelona - ‘Unseen and Unheard’ séta és instaláció, 2021)
Vállalati szakértő: Tóth Gergely László PhD, iASK
Partner: iASK - Institute of Advanced Studies Kőszeg