Home away from home
Ebben a társadalomban a közösségek megtalálják közös színterüket és azt a saját arcképükre formálják: megteremtve ezzel második otthonukat. Munkája kiindulási pontját az Open Doors Hungary közösségével töltött 10 éves tapasztalat adta és jelenleg is a velük megvalósuló projektek teszik élővé a leírtakat.
Hosszu Erzsébet kutatásának hosszú távú célja építészeti kontextusba állítani a kultúrák találkozásának dinamikus kihívásait: megérteni, hogy az építészet és a design miképpen tudja támogatni a menekültek hely- és tárgyveszteség okozta traumáinak feldolgozását, otthonosságérzetének fejlődését, kiemelten foglalkozva azzal a kérdéskörrel, hogy a helykötődés folyamata hogyan támogatható design és építészeti módszerekkel és megvizsgálni, hogy ezek a módszerek milyen sikerrel alkalmazhatóak a gyakorlatban.
Tekintve, hogy a szakirodalmi és módszertani kutatáson túl erős hangsúlyt kap a gyakorlati megvalósítás, így az elmélet folyamatos validációt vagy épp kritikai vizsgálatot kap.
Mestermunkaként egy designterépiás eszköztár születik, mely a helyveszteség traumáinak feldolgozását és a helykötődés újbóli kiépítését hivatott támogatni: terápiás, tanulási és közösségépítő folyamatokat segítő kreatív feladatok gyűjteménye. A menekültek extrém helyzetét elemezve továbbvihető a kutatás eredménye egyéb olyan területekre, ahol helyveszteség, illetve territoriális élmények sérülése áll fenn (hajléktalanság, szociális otthonok, börtönök, kollégiumok), a megszületett gyűjtemény kreatív eszközt tud adni otthonukat vesztettekkel és diverz közösségekkel dolgozó szakemberek, nevelők, terapeuták számára.
Vállalati szakértő: Z. Karvalics László PhD
Partner: iASK - Institute of Advanced Studies Kőszeg