Moholy-Nagy University of Art and Design

Lebontható anyagok tervezése

Projekt fázisok
A MOME és a Nanushka együttműködésében létrejött Conscious Textile Group által tervezett körkörös textil
Project overview
Year of project
2023 - 2024
A Conscious Textile Group designvezérelt kutatási projektet folytatott a textil újrahasznosításáról. A projekt célja, hogy újrahasznosított szálakból olyan kiváló minőségű textilanyagokat hozzon létre, amelyek újra felhasználhatóak a textilipari gyártásban, és így egy zárt, körkörös újrahasznosítási rendszer jöhet létre.

A Nanushka és a MOME együttműködésében létrejött Conscious Textile Group a textil újrahasznosításának jelentős kihívásával foglalkozik, különösen a modern, anyagkeverékekből készült ruházati cikkek által jelentett összetettséggel. A hagyományos újrahasznosítási módszerek, mint például a kémiai és mechanikai újrahasznosítás, gyakran nem képesek megőrizni az újrahasznosított szálak minőségét, ami downcyclinghez (az anyagok romlásához) és új anyagok hozzáadásának szükségességéhez vezet, aminek a fenntarthatósági szintje alacsony. Erre válaszul a projekt egy zárt körfolyamatú, folyamatos újrahasznosítási rendszer kifejlesztésével újraértelmezi a textilgyártást a használat után keletkezett textilhulladékból. Ez az innovatív megközelítés az újrahasznosított szálak minőségének ismételt ciklusokon keresztül történő, degradáció nélküli megőrzésére összpontosít, ezáltal biztosítva a keletkező textíliák hosszú élettartamát és minőségét. 

A projekt rávilágít a nem szőtt anyagokban rejlő lehetőségre - amelyeket jellemzően alacsony minőségűnek tartanak olcsó gyártási módszereik miatt -, mivel magas minőségű, esztétikailag vonzó anyagokká tudjuk átalakítani őket. A projekt a „lebontásra való tervezés” stratégiáját alkalmazva teljes egészében újrahasznosított textilhulladékból készít nem szőtt anyagokat, stabilizáló mintával, amelyet vízben oldódó cérnával varrnak meg. Ez lehetővé teszi, hogy az anyag könnyen szálakra bontható legyen, megkönnyítve a hatékony újrahasznosítást mechanikai károsodás nélkül. A textilhulladék 100%-os felhasználása és a minimális új anyag (a vízben oldódó cérna) hozzáadása bizonyítja, hogy így is kiváló minőségű, fenntartható textíliák készíthetők. Ez a megközelítés megnyitja az utat a körkörös divatipar előtt, ahol az újrahasznosított anyagok korlátlan ideig újrafelhasználhatók, megőrizve minőségüket és csökkentve a nyers erőforrásokra való ráutaltságot. 

Projekt fázisok

Anyag analízis

2023. február - 2023. április

Az első fázisban a hangsúly a fogyasztás előtti textilhulladék tulajdonságainak (anyagösszetétel, textilszerkezet) azonosítására és egy archívum készítésére helyeződött.

Szálakig történő újrahasznosítás

2023. április - 2023. július

Különböző szálakig történő újrahasznosítási módszereket vizsgáltunk. A mechanikai újrahasznosítás bizonyult a legjobb módszernek, mivel ez igazodik az ipari folyamatokhoz és az anyag legtöbb, újrahasznosításkor jelentős tulajdonságához is alkalmazkodik.

Gyors prototipizálás

2023. július - 2023. november

A harmadik fázisban olyan módszerekkel kísérleteztünk, amelyekkel a rövid, újrahasznosított szálakat újra életképes textilfelületté lehet alakítani. Több prototípust készítettünk különböző textilszerkezeti módszerekkel, hogy meghatározzuk a legjobb eredményt. A nem szőtt szerkezet és a steppelési technika kombinációja adta a legígéretesebb eredményt a fenntarthatóság és az anyag teljesítménye szempontjából.

Mechanikus újrahasznosítás

2023. október - 2023. december

Egy magyar céggel létrejött együttműködés keretében mintegy 20kg keverékanyag, textilhulladék mechanikai újrahasznosítását végeztük el.

Nem szőtt anyag gyártása

2024. február - 2024. április

Az újrahasznosított szálak nem szőtt lemezzé alakításához egy másik magyarországi székhelyű céggel működtünk együtt. Ez a cég kártolta az anyagot 70x100 cm-es lapokká.

Stabilizálás

2024. április - 2024. június

Az anyagkészítési folyamat utolsó lépéseként helyi varró partnerünk a négyzet alakú mintát steppeléssel helyezi fel a nem szőtt anyagra. Ez a steppelési folyamat biztosította az anyaghoz szükséges végső stabilitást, biztosítva annak tartósságát és funkcionalitását.

Kész prototípus

2024. június - 2024. augusztus

A ruhadarab két részből áll: egy külső kabátból és egy belső mellényből - utóbbi az újonnan kifejlesztett anyagból készült. A mellény egyben bélésként is szolgál, meleget biztosít és a folyamatos használat koncepcióját testesíti meg.

Anyag analízis

Szálakig történő újrahasznosítás

Gyors prototipizálás

Mechanikus újrahasznosítás

Nem szőtt anyag gyártása

Stabilizálás

Kész prototípus

Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121