Ádám Tóth designer, MOME Product Designer alumnus

Q&Alumni sorozatunk következő részében Tóth Ádámmal beszélgettünk, aki 2018-ban végzett a MOME-n formatervezőként. Ádám az aktív egyetemi évek után megalapította a Malom Projekt elnevezésű designstúdiót, amely termékfejlesztéssel, belsőépítészettel foglalkozik, műanyag és természetes anyagok újrahasznosításával kísérletezik, emellett kreatív foglalkozásokat is tart. Több projekten is együtt dolgozott a MOME-val is, például a tavaly elkészült Művészetek Völgye Pavilonon, amely idén is várja a látogatókat Kapolcson a MOME × Harcsa Veronika udvarban! Erről a projektről és még sok másról mesélt nekünk Ádám.

Mi az a három szó, ami eszedbe jut a MOME-n töltött éveidről?   

Közösségi élet, prezentálás, műhelyezés. 

 

 

Mit adott neked a MOME közössége?  

Közösségben a tudás megsokszorozódik, ahogyan összeadódnak egymás tapasztalatai, emiatt van nagy ereje. A BA-képzésünk folyamán rengeteg tervezési feladatunk volt, általában ezt mindenki a saját meglátása szerint igyekezett megoldani, viszont valahol az osztálytársaink problémái a mi problémáink is voltak, és nemegyszer egymást segítve oldottuk meg őket.  

 

 

Melyik egyetemi projektedre emlékszel vissza a legszívesebben?  

Kezdetben azokat a projekteket szerettem a legjobban, amelyekben a tárgyaknak nemcsak a formájával, hanem a műszaki felépítésével is kísérletezhettem. Ilyen volt például az esernyőprojektem. Később elkezdett érdekelni a körforgásban való gondolkozás és az anyagkísérletek. Erről szólt az optikaiszemüvegkeret-projektem, amelyben kupakokból olvasztott újrahasznosított műanyaggal dolgoztam. 

 

 

Melyik volt a legkedvesebb MOME-s emléked?  

Designszolfézs alatt volt egy egyhetes tervezési projektünk, amikor mindenféle tárgyból egy láncreakciót kellett csapatban megépítenünk. A mi dominóeffektusunk elindításához tíz ember kellett, és a folyamat végső lépéseként kikötötte a volt rektor cipőfűzőjét.  

 

 

Mit tanácsolnál a felvételiző önmagadnak?  

Azt tanácsolom, hogy a pályaválasztásban ne hagyd, hogy mások befolyásoljanak, fektess minél több energiát a felkészülésbe, hogy aztán azzal foglalkozhass egész életedben, amit szeretsz csinálni. 

 

 

Mikor és milyen alkalomból jártál utoljára az egyetemen?  

Jelenleg két projekten is közösen dolgozom az egyetemmel: a Művészetek Völgye MOME-pavilonján és a Stefan Lengyel-ösztöndíjasok kiállításának a tervezésén, emiatt nem ritka, hogy a MOME-n vagyok. Nagyon jó érzés, hogy visszajárhatok, a közös projektek mindig izgalmas kihívást jelentenek számomra. 

 

 

Milyen szakmai eredményre vagy a legbüszkébb a diplomázásod óta? Mi volt számodra a legizgalmasabb ebben a projektben?  

Talán a MOME-pavilon megvalósítására vagyok a legbüszkébb, mivel ez okozta eddig a legnagyobb kihívást a tervezés és főleg kivitelezés léptéke miatt. A pavilon szerkezete építési állványból készült, amelyhez egyedileg gyártattunk kiegészítő elemeket. Ezek összeszerelése 6 méter magasban nem volt egyszerű feladat, viszont miután elkészült, nagyszerű volt látni, milyen jól működik a fesztiválon. 

 

 

 

Van titkos képességed vagy tehetséged, amiről kevesen tudnak?  

Hat éve gyakorlok tradicionális tajcsicsuan harcművészetet, és nemrég bronzérmes lettem egy spanyol világversenyen. Az fogott meg ebben a harcművészeti formában, hogy a többi sportághoz képest egy teljesebb rendszerben tekint a mozgásra, a testi és szellemi fejlődés mellett az ember energetikai rendszerével is foglalkozik. Nem mellesleg az önvédelmi hatékonysága is jelentős. 

Mindig is érdekeltek a küzdősportok, a tajcsi előtt kézilabdáztam, bokszoltam és thai bokszoltam. 

 

 

Min dolgozol most? Mit élvezel a legjobban ebben a munkádban? 

Van több nagyon izgalmas termékfejlesztési projektem, amelyek már régóta foglalkoztattak, és most végre jut időm velük haladni. Az egyik egy vakokat segítő eszköz, amellyel először az Erasmus során kezdtem el foglalkozni, ehhez keresek most befektetőt. A másik egy termékértékesítési rendszer koncepciója, ami remélhetőleg az év végére már elindulhat Budapesten. 

 

 

Milyen dolgok inspirálnak a munkádban? 

A természetben fellelhető formák és arányok inspirálnak, ezekhez igyekszem igazodni a formaalkotás során. Illetve mostanában a hagyományos művészeti irányzatokról tanulok, amelyeknek a materiálison túl szellemi irányultságaik is vannak. 

Emellett Titus Burckhardt A szakrális művészet lényegéről és René Guénon A szent tudomány szimbólumai című könyvét nagyon gondolatébresztőnek találom. 

  

 

Mi az, ami a legintenzívebb időszakban is kikapcsol, feltölt?  

Egy sétával egybekötött városi reggeli a feleségemmel mindig segít kikapcsolódni. 

 

 

Volt már alkotói válságod? Mi segített kijönni belőle? 

Az alkotói válság számomra úgy jelenik meg, hogy nem vagyok elég fókuszált a projektjeimmel kapcsolatban. A tanulságom, hogy be kell vonni embereket, akik leveszik a válladról a terhet, illetve fontos, hogy legyen egy olyan időbeosztásod, amit aztán be is tartasz. 

 

 

Milyen zenére dolgozol?  

Zia Mohiuddin Dagar: Dhrupad – Raga Yaman. 

 

 

Egy könyv, ami fontos számomra...  

Hermann Hesse: Sziddhártha. 

 

 

Egy film, ami sokat jelent nekem… 

Emir Kusturica: Macskajaj. 

 

More news

Eighteen gifted secondary school students from disadvantaged backgrounds successfully completed the spring semester of ‘Tomorrow Belongs to You – For the Creative Talents of the Future’, MOME’s scholarship programme for 2025. The initiative gave them the chance to explore the worlds of design, architecture, visual communication, art, and innovation up close, while helping them prepare for further studies in the creative industries. The semester wrapped up with a celebration in July.

Water still feels like a given in our everyday lives – but for how much longer? This pressing issue was tackled by secondary school students in the 2025 edition of the ‘Jump into the Future!’ creative competition. Working in teams, pupils from Years 7 to 10 developed bold, imaginative ideas for the future of one of life’s most essential resources. In the second round, selected teams refined their concepts in close collaboration with MOME mentors. At the final on 25 June, ten teams presented their forward-thinking visions, with four of them awarded by a jury of MOME faculty. First place went to Ísbíltúr, second to Bacsaók, third to Code Noir, while Newwave received a special prize. All four stood out not only for their creativity, but also for their systems-level approach, serving as a powerful reminder that water scarcity is no distant threat but an issue we must act on now.

How can we make better use of public transport infrastructure? What would a truly fast and effective life-saving device look like? And how can we save agriculture in a world without bees? These are just a few of the questions addressed by our design students, and their imaginative, forward-thinking answers have earned international recognition in the Design Concept category of one of the world’s most prestigious design competitions, the Red Dot Award. Seven projects mentored through the MOME Red Dot submission programme stood out from the global competition this year, including diploma projects and semester-long university projects.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121