News

Add filter

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.

A Mercedes-Benz és a MOME az elmúlt húsz évben szoros partnerséget alakítottak ki. Ennek során a budapesti egyetem járműtervezési programja a világ élmezőnyébe került: a MOME hallgatói és oktatói tevékenyen részt vettek az autógyár designprogramjaiban. Számos hallgató került előbb gyakornokként, majd munkatársként a luxusmárka designrészlegébe, vagy az Audi, a KIA, a BMW és a Volvo tervezői csapatába. 2024 augusztusában az Interaction Design MA szak hallgatói is ellátogattak a stuttgarti gyárba, az ottani prezentációkról továbbfejlesztett koncepciókat hoztak haza.

MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Tehetünk-e a locsoláson kívül még valamit az elültetett facsemetékért? Hogyan biztosíthatjuk a fiatal fa fejlődését, növelhetjük ellenállását? A MOME hallgatói most egy kísérleti projekt, a Zöldbölcső keretében keresnek válaszokat ezekre a kérdésekre, a terveik szerint elkészített tíz prototípust pedig már be is vetették a vízvári MOME Erdő területén.

A Bosch x Richter Ipari Innovációs Díjat 2024 tavaszán első alkalommal hirdette meg Magyarország két meghatározó innovatív vállalata a felsőoktatásban tanulók számára. A zsűri döntése alapján a díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek az önvezető technológia kiterjesztését, a demencia kezelését, valamint a városi hőszigetek problémájának a megoldását tűzték ki célul. Utóbbi az idén a MOME-n végzett Teket Ádám formatervező és Urban Oasis című projektje.

91 éves korában, 2024. november 26-án elhunyt Hattula Moholy-Nagy, archeológus, régész, Moholy-Nagy László lánya. Hattula tevékenysége nemcsak saját területén volt kiemelkedő, de édesapja, a Bauhaus jelentős képviselője, művészeti és oktatói szellemi hagyatékának az ápolása terén is.

Tanítható-e a tolerancia? Ez a kiindulópontja Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomkutatói munkásságának, hiszen a kultúrantropológia nemcsak egy tudomány, hanem eszköz is, amellyel a világ jobbá tehető. A két tudósnak az egyetem november 28-án tartott Őszi Címátadó és Moholy-Nagy-díj-átadó ünnepségén Koós Pál rektor adta át a MOME közösségének elismerését is szimbolizáló díjat.

Tanítható –e a tolerancia? Ez a kiindulópontja Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomkutatói munkásságának, hiszen a kultúrantropológia nemcsak egy tudomány, hanem eszköz is, amellyel a világ jobbá tehető. A két tudós, akiket a Magyar Televízíó Rejtjelek című sorozatából a kilencvenes években egy ország ismert meg, november 28-án a MOME Campusán vehetik át a Moholy-Nagy-díjat.

Van egy jó programötleted? Segítünk megvalósítani!

Semmi sem állandó, csak a változás... Századunk felgyorsult tempója folyamatos társadalmi, politikai változásokkal, városi átalakulásokkal szembesíti a közösségeket, az egyéneket... De hogyan lehet mindezt jó irányba terelni? Mik a pozitív változás feltételei, és hogyan segítheti azt a designgondolkodás, a szektorok közös munkája? Erről szól a 2023 elején hat ország művészeti és designegyetemének a részvételével indult Change Agents együttműködés, amely új módszerek, stratégiák mentén kapcsolja össze a társadalmi, fenntarthatósági kihívásokkal foglalkozó civil szervezeteket és a felsőoktatási intézményeket. A közös munka eredményeként most olyan módszertani kiadványt tettek le az asztalra, amely a social design alkalmazásának és így a kedvező változásoknak is a motorja lehet.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121