360 fokban: koreai és magyar hallgatók közös hackathonja a MOME-n

Dátum: 2025.04.08
A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.

A kezdeményezés különlegessége, hogy a szöuli prof. dr. Wi Jong Hyun a tavalyi MOME-látogatásán döntött úgy, hogy visszatér – ezúttal már a hallgatóival együtt. A professzort mélyen inspirálta a Média design szak munkája, jó szakmai kapcsolat alakult ki Pálfalusi Attila szakvezetővel. 

A Chung-Ang University Virtual Convergence College dékánjának munkásságát az interdiszciplinaritás és az élményalapú tanulás melletti elköteleződés teszi különösen izgalmassá a MOME Média design szak számára. A virtuális valóság és a számítógépes grafika nemzetközileg elismert kutatójának munkája ugyanis egyszerre formálja a technológiai és az oktatási innovációt, egyik jelentős tanulmányában (Learning Representation of Secondary Effects for Fire-Flake Animation) neurális hálózatokra építve modellezte a tűz másodlagos hatásait, új szintre emelve az animációs realizmust. Emellett úttörő szerepet játszik a játékalapú tanulás, a G-Learning módszertanának a fejlesztésében, alkalmazásában különösen a matematika és az angolnyelv-oktatás területén. 

A hackathon inspirációs látogatásokkal indul a Magyar Zene Házában, majd intenzív műhelymunkával folytatódik a MOME campusán. A záróeseményt április 9-én tartják a Magyar Zene Házában, ahol a résztvevők egyedi alkotásaikat a Hangdómban mutathatják be. 

A programhoz kapcsolódó Media Design and Virtual Convergence című angol nyelvű konferencián a kortárs digitális művészet, mesterséges intelligencia és médiaelmélet aktuális kérdéseit járták körül, a keynote előadást pedig Wi Jong Hyun PhD tartotta The Future of Immersive Media for Industry, Society, and Human Life címmel. 

Résztvevők: 

Wi Jong Hyun PhD, Pálfalusi Attila, Kim Eunbi PhD, Jun Young Kim, Molnár Júlia Dóra, Kim Seohyun, Kim Sanggyu, Lee Seungheon, Na Yu Yeon, Park Seo Yeon, Lee Yunhyeong, Lee Juyoung, Lee Hyeeun, Kim Soobi, Székely Ákos, Vészi Sámuel, Horváth Adrienn, Pálinkás-Szűcs Emili, Mező Levente, Nagy Sára Miriam, Fügedi Zsófia, Barna Nóra, Ligeti Bálint, Váry Levente 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.