A Baltikumból érkezik a MOME innovációs vezetője
2021.04.13.
2020 nyarától a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) alapítványi formában működik. Az intézmény és fenntartója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány közös célkitűzése, hogy 2030-ra a MOME legyen a közép-európai térség legelismertebb szakmai műhelye a kreatívipar és az innováció területén. Ennek érdekében szintet lép az egyetem kutatás-fejlesztési tevékenysége is.
A folyamat fontos állomása, hogy 2020 végén nyílt, nemzetközi pályázatot hirdettek a MOME Innovációs Központ élére. A pozíció iránti érdeklődés minden várakozást felülmúlt, 5 kontinensről és 29 országból több mint 160 jelentkező szállt versenybe. A kiválasztási szempontok között szerepelt az innovációs területen szerzett vezetői tapasztalat, a MOME számára értékes kapcsolatrendszer, a közép-európai kultúra és gazdaság ismerete, valamint a társadalmi és ökológiai kihívások iránti érzékenység. A győztest a MOME és fenntartója konszenzussal választotta ki, majd az Egyetem szenátusa szavazáson biztosította támogatásáról.
Pályázatunk sikere önmagában mérföldkő a MOME számára. Bizonyítja, hogy kiváló alapjaink vannak egy nemzetközi egyetemi brand felépítéséhez. A győztes egy fiatal és dinamikus, intelligens és integratív személyiség, aki az innovációs teljesítményéről ismert balti régió szemléletét hozza Magyarországra. Vezetésével nagy dolgokra lesz képes a csapat - fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke.
A MOME történetének része a kiválóság, napjaink jellemzője pedig a száguldó fejlődési ütem, amely az általunk gondozott kultúrákat is alapvetően érinti. Együttmozgása korábban egymástól távol eső kutatási-, alkotási területeknek, a közös gondolkodásnak a jövőről - megtartva a minőség fokmérőjét - magasra állítja a mércét. A nálunk megszerezhető tudásnak, az itt folyó alkotómunkának, kutatásnak meg kell állnia a helyét itthon és a nagyvilágban. E nagyszerű feladat megoldásának egyik meghatározó szereplője lesz az Innovációs Központ új vezetője, akit szeretettel, nagy reményekkel és sok feladattal vár a MOME közössége. – hangsúlyozta Fülöp József, a MOME rektora.
Lāsma Ivaska a lett főváros, Riga innovációs negyedének fejlesztési feladatait hagyja ott a MOME kedvéért. Szakterülete a nyílt, különböző tudományterületek és közösségek bevonására alapozott innováció. Diplomáit városi és régiós gazdaságtanból, illetve irodalomból és politikatudományból szerezte Rigában és Glasgowban. Hazájában civil kezdeményezést is alapított, ami a népszerű technikai eszközök folyamatos cseréje helyett azok kétkezi javítására tanítja a városlakókat, így segítve a fenntarthatóságot.
Kevés design egyetem akad Közép-Európában, amely az innovációt és a társadalmi felelősséget helyezi tevékenységének fókuszába. Hiszem, hogy a MOME a legjobb úton halad ahhoz, hogy nemzetközi szinten elismert intézmény legyen. Izgatottan csatlakozom az Innovációs Központ csapatához, hogy dinamizáljuk a partnerségeinket, erősítsük a különböző tudományterületek együttműködését, és minél több ígéretes ötletből fejlesszünk működő megoldást - mondta Lāsma Ivaska.