A felvételi kapujában a “Tiéd a holnap” ösztöndíjasai

Dátum: 2025.05.07
Sikeresen fejezte be a MOME Tiéd a holnap – a jövő kreatív tehetségeiért ösztöndíjprogramot a diákok első évfolyama. A résztvevők az utolsó hétvégén záró vacsorán ünnepeltek, a program szakmai bizottsága pedig értékelte a másfél éves munkájukat. A beszélgetések során szó esett az élményekről, a jövőbeli tervekről, így természetesen az egyetemi felvételiről is.

A 2023-ban indított ösztöndíjprogram célkitűzése, hogy évről évre közel húsz hátrányos helyzetű, tehetséges diáknak biztosítson kreatív képzést, mentálhigiéniás támogatást, ösztöndíjat, valamint segítséget nyújtson számukra az egyetemi felvételi portfólió összeállításban, ezáltal pedig sikeresen juttassa el őket az egyetemi felvételi kapujába.  

A huszonkét ösztöndíjas közül tizennégyen jelentkeztek a MOME valamely szakára, többségük az animáció, a tervezőgrafika, a fotográfia és a textiltervezés iránt érdeklődik, de akadtak, akik a designkultúra, építőművészet, formatervezés szakokat jelölték meg első helyen. Nyolcan készülhetnek még egy éven át a felvételire, nekik még tart a középiskola. A felvételi második köre még zajlik, hamarosan kiderül, kik jutnak tovább a harmadik fordulóba, addig is aktív marad a kapcsolat a résztvevők és a Tiéd a Holnap-ösztöndíjprogram szakértői csapata között.  

Emlékeztetőül: az ösztöndíjprogram második, 2025-ös évfolyamára közel kilencven pályázat érkezett. Ezt megelőzően a MOME csapata közel húsz intézménybe látogatott el, az út során mintegy ezer középiskolásnak mutatta be a MOME képzéseit, többek között Debrecenben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Pécsen, Szerencsen, Székesfehérváron és Szolnokon tartott előadásokat, az ösztöndíjprogram hatósugarát így Szabolcs vármegye kisebb településeivel, a Kecskemét–Szolnok–Cegléd háromszöggel, valamint Székesfehérvár és környékével bővítve. 

További hírek

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Hogyan lehet a divat egyszerre fenntartható, hagyománytisztelő és mélyen személyes? Erre a kérdésre keresi a választ a What will we wear in the future? – azaz Mit viselünk majd a jövőben? – című kiállítás, amely áprilisban nyílt meg a bakui Nemzeti Szőnyegmúzeumban. A szemle a Közép-európai Kulturális Platform (PCCE) együttműködés keretében valósult meg, amely négy közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Csehország és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek design- és művészeti hallgatóinak alkotásaiból válogatott. A kiállított munkák között tíz MOME Divat- és Textiltervezés mesterszakos hallgató alkotásai is helyet kaptak.