
A japán Ohi-kerámia titkai a MOME-n: XI. Ohi Toshio mesterkurzusa
Ohi Toshio a japán kerámia kiemelkedő alkotója, aki a műfaj egyik legnemesebb, 1600-as évekre visszanyúló gyökerekkel rendelkező fazekasművész-családjának, a nagy múltú Ohi-dinasztiának a leszármazottja, pontosabban 11. generációs mestere. Kanazavában született, Bostonban tanult, majd szerzetesi életet élt a kanazavai Gessin-templomban, ahol elmélyült a zen filozófiában. Az Urasenke-iskola nagymestere a „Szóen” teamester nevet adományozta neki, elismerve a japán tea- és kerámiakultúra iránti elhivatottságát. Jelenleg a Japán Kulturális Minisztérium államtitkári tanácsadója, számos japán és nemzetközi egyetemen oktat, többek között a Rochester Institute of Technology vendégprofesszora, valamint a Sanghaji Művészeti Gyűjtemény Múzeum tanácsadója.
Az Ohi-kerámia (Ohi-yaki) Kanazava város híres produktuma, amelynek kialakulása és története egyetlen családhoz, egy sokgenerációs fazekas-keramikus dinasztiához kötődik. Hasonlóan a rakuhoz, évszázadokon át öröklődik tovább a technika és a szellemiség generációról generációra az Ohi fazekasnemzedékek között. Egyedülálló technikai sajátossága, hogy nem fazekaskorongon, hanem kézzel formázzák, majd alacsony hőfokon égetik ki. Az Ohi-mesterek a hagyományt ápolják, miközben mindig keresik a megújulás lehetőségeit: ez a fajta kerámia a múlt és az innováció szintézise.
A MOME-n tartott workshop során a hallgatók közvetlenül a mestertől sajátíthatták el az Ohi-kerámia formázási technikáját, majd részt vettek egy hagyományos rakuégetésben. Az előkészítő munkát Ruzicska Tünde vezette, míg az égetési folyamatot Kemény Péter segítette. Az elkészült teaedényeket a program részeként a résztvevők egy különleges és autentikus teaszertartás keretében használatba is vehették.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével őexcellenciája Mme Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete. A teaszertartás lebonyolításáról az Urasenke Hungary Tea Egyesület és annak elnöke, Kontor Kornélia gondoskodott, betekintést nyújtva a matcha tea készítésének rituális folyamatába.
A hallgatók nevében köszönjük az egyetem támogatását, valamint a szervezésben közreműködő oktatók – Vági Flóra, Kondor Edit és Südy Erika – munkáját. Az Ohi-mesterkurzus nem csupán szakmai fejlődést kínált, hanem egyedülálló kulturális élményt is nyújtott a résztvevők számára.