A jövő kreatív tehetségeit keresi a Tiéd a holnap csapata

Dátum: 2024.11.06
Ismét országjárásra indult a MOME Tiéd a holnap – A jövő kreatív tehetségeiért ösztöndíjprogram csapata: ezúttal a fókuszba Székesfehérvár, Szolnok, Cegléd, Kecskemét, Nyíregyháza és térsége került. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), mely feladatának tekinti, hogy esélyt teremtsen hazánk legszegényebb településein élő tehetséges diákoknak is, 2023-ban hirdette meg átfogó, országos ösztöndíj- és tehetségprogramját. Ennek hatósugara a tavalyi települések mellett idén Szabolcs vármegye kisebb településeivel, a Kecskemét–Szolnok–Cegléd háromszöggel, valamint Székesfehérvár és környékével bővült ki közelebb hozva a résztvevők számára a kreatívipari karriert, az alkotói életpálya lehetőségét.

Az ösztöndíjprogram csapata a tavalyihoz hasonlóan most is személyesen keresi fel az ország hátrányos helyzetű térségeinek középiskoláit: októberben többek között a szolnoki Széchenyi István Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, a kecskeméti SZC Kandó Kálmán Technikum, a székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI valamint a debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium osztályfőnöki óráira látogattak el, hogy rendhagyó alkalmakon mutassák be a programot, amelynek első évfolyamából az első diák, Aruwa Írisz már fél év után sikeresen felvételizett a MOME-ra. 

A Tiéd a holnap-ösztöndíjprogram Magyarország legszegényebb régióiból érkező tehetséges diákoknak ad lehetőséget arra, hogy betekinthessenek a régió egyik meghatározó kreatívipari oktatási központjának mindennapjaiba, felkészülhessenek a MOME-n, vagy más művészeti és design területen való továbbtanulásra. A kreatív készségfejlesztő képzési félév alatt megismerkedtek az animáció, a grafika, a formatervezés, valamint az építészet szakmai műhelyeivel, a MOME hallgatókból álló mentorcsapat tagjaival, közösségi programokon vehettek részt és felfedezhették Budapestet is. 

A képzés ideje alatt mentorok és egyetemi hallgatók segítették az ösztöndíjasokat, akik a program eredményeként saját kreatív portfóliót készíthettek, ezzel pedig megnyílik az út a MOME, vagy akár más felsőoktatási intézmény felé. A majdnem egy osztálynyi diák a program keretében a képzések mellett utazási támogatást, szállást, nyáron tábori élményeket is kap. 

A programra a jelölés és jelentkezés folyamatosan zajlik! 

További információ és jelentkezés: https://mome.hu/hu/tied-a-holnap-osztondijprogram-kozepiskolasok-szamara 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.