A MOME állíthat ki az Ars Electronica 2024-es Campus-kiállításán

Date:
A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.

A szeptember 4–8. között rendezett FUTURESENSE kiállítás célja, hogy reflektáljon a jelen anomáliáira és kihívásaira, gyakran már a jövő felé tekintve, lehetséges megoldásokat mutatva. Az installációkat, animációkat, hanginstallációkat, grafikákat és hibrid munkákat tömörítő anyagban a médiumok széles körével találkozhatunk. 

Minden egyes mű egyedi perspektívát kínál, amellyel bejárhatjuk korunk komplex társadalmi-kulturális környezetét. Pilbák Petra Tervezőgrafika MA-mestermunkája Don DeLillo Fehér zaj című regényének újragondolt, kísérleti kiadása, amelynek célja az olvasás élményének az újradefiniálása. Doktor Melinda Kerámiatervezés MA-mestermunkája a jövő étkezéséhez kapcsolódva az algára mint superfoodra fókuszált egy kompakt termesztőegység megtervezésével. Madarász Rita Divat- és textiltervezés MA-mestermunkája a textilhez való kapcsolódásunk újfajta megközelítési lehetőségeit vizsgálja egy olyan, kézzel szövött installáción keresztül, amely érintés nélkül lép reakcióba környezetével. Varga Viktor Média design MA- mestermunkája egy olyan kinetikus installáció, amely előzetesen száz, gépi tanulással töltött óra során igyekezett egy online videóchat nézőinek a figyelmét maximalizálni. Halák László András Média design MA-mestermunkája egy három állomást magában foglaló installáció, amely a görög sorsistennők, a moirák hatalmába helyez egy mesterséges intelligenciát. Salamon Dávid Formatervező-művész MA-mestermunkája egy collectible design lámpa, amely a természet erőit modellezve született: a szél, a nehézségi erő és az anyag molekulái közötti kölcsönhatás formálta a 3D nyomtatás segítségével. Polina Velyka Interaction design MA szakos hallgató projektje azt vizsgálja, miként tarthatjuk fenn az irányítást életünk felett digitális örökség létrehozásával az életünk végén, mindezt egy ismeretlen, már palliatív ellátásban részesülő személy naplóján keresztül. Biki Viktória, szintén Interakció tervezés szakos, ezzel párhuzamosan munkájában a személyes adatok túlzott megosztását normalizáló jelenlegi adatgyűjtési gyakorlatok létjogosultságát kérdőjelezi meg és annak lehetőségeit kutatja, hogy törölhető-e online személyazonosságunk a kibertérből a „jog a feledéshez” (right to be forgotten) néven ismert elv alapján.

A diplomamunkák mellett olyan alkotói munkákkal is találkozhatunk majd, amelyek kutatási folyamatokat mutatnak be. Zagyva Sári Kirándulás című, a DLA-kutatásához kapcsolódó experimentális fotósorozata a táj, illetve a botanikai képek gyakran felismerhetetlenségig fókuszált részleteit dolgozza fel, absztrakt kompozíciókká alakítva őket. A Dung-Dkar Cloak faliszőnyeget pedig Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre Magyarországon, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Innovációs Központja kutatói multiszenzoros textilinnovációs vizsgálatának az eredményeként készítették el; ennek puha felületét megérintve intuitív, újszerű zenei élményben lehet részünk, melyet az ujjaink vándorlása alakít a textilfelületen. Az alkotást 2023 júniusában a Sound Scene fesztiválon, a Smithsonian’s Hirshhorn Museum and Sculpture Gardenben, Washingtonban láthatta először a közönség. 

→ További információ: https://ars.electronica.art/hope/en/highlights/#exhibitions 

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei változó finanszírozási környezetben is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121