A MOME-alumni a design élvonalában az EDIDA shortlistjén

Dátum: 2024.10.01
Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

Idén bárki jelölhette a kedvenc tervezőit, márkáit és projektjeit, a beérkezett jelölések alapján pedig egy szakértői zsűri – Szakos Andrea enteriőrtervező (a tavalyi EDIDA „év designere”), dr. Horváth Judit, az Iparművészeti Múzeum Kortárs Design Gyűjteményének vezetője, valamint Osvárt Judit, az Elle Decoration magazin főszerkesztője – állította össze a shortlistet, amelyben kategóriánként öt jelölt szerepel. A közönség most szavazás útján választhatja ki a kategóriák legjobbjait.  

  

A MOME vonatkozásában „Az Év Fiatal Tervezője” kategóriában Fehérvári Panna Nóra, Szilágyi Nóra, Zala Zsófia formatervezők és Kovács József kerámia- és formatervező került shortlistre. „Az Év Terméke” kategóriában Guthy Máté, Kristóffy Róbert és Szilágyi Nóra otthoni edzőpadja, valamint Zala Zsófia Zante falilámpája kapott jelölést, utóbbit a MOME műhelyében készítették. „Az Év Márkája” kategóriában Lovrity Anna Katalin Rugs by Anna Katalin, valamint Hevesi Annabella Self and Scope márkája szerepel a szűkített listán. Külön kiemelendő, hogy „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriában minden jelölt MOME-kötődésű: Gyeviki Hajnal Élőhely kollekciója, Tóth Ádám Miko lámpakollekciója, a Cserba Anna által társtervezett MOKO bútorkollekció, Miklósi Ádám és Lipécz Ádám gombatermesztő okoseszköze, a Shrooly, valamint a Takács Emese nevéhez köthető SymbioMat™ jógamatrac.  

  

Szavazás: https://elle.hu/edida 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.