A MOME nyerte 2024 első Cumulus konferenciájának rendezési jogát

Dátum: 2023.05.03
A világ legjelentősebb design és művészeti oktatási szakmai szervezete, a Cumulus Association Budapesten, a MOME Campuson tartja majd 2024-es tavaszi konferenciáját. A rendezői jogokat a MOME nyerte el, a többnapos, 300-500 főt vendégül látó rangos szakmai eseményre a világ minden pontjáról érkeznek majd az érdeklődők.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nemzetközi pályázaton vívta ki a jogot, hogy a 2024 első felében megvalósuló Cumulus konferencia szervezője és házigazdája legyen. A világszervezet 66 ország 357 intézményét tömöríti, számtalan legendás egyetemet és tudásközpontot tudhat a soraiban, ezzel az akadémiai terület ezzel a terület legjelentősebb szakmai hálózata, melynek tagjai évente több jelentős konferencián vehetnek részt, hiánypótló szakmai események, munkacsoportok keretében oszthatják meg egymással tudásukat, kutatási eredményeiket és vitathatják meg a design, az innováció, az oktatás és kutatás területének legfontosabb és legaktuálisabb kérdéseit. Minden évben két nagyobb konferenciát szerveznek, Budapest lesz a helyszíne a tavaszi, európai csúcstalálkozónak. 

Az idei tavaszi konferenciát áprilisban Antwerpenben rendezték Connectivity and Creativity in times of Conflict címmel, ezen ezen több kutató is előadást tartott a MOME képviseletében, nagy sikerrel. A sokszínű szakmai közösség célja a designerek a fenntartható fejlődésben játszott pozitív szerepének hangsúlyozása és támogatása a design és művészeti oktatás folyamatos megújításán keresztül. Platformot teremtenek a világszínvonalú tapasztalatcserére: nem csak a design különböző területei, de különböző országok és generációk közt is hidat képeznek. 

A 3-500 fős, többnapos konferencia kulturális eseményeket, szakmai és közösségépítő programokat, kerekasztal beszélgetéseket és workshopokat sorakoztat fel, egy- egy téma, narratíva köré szervezve az eseményt. Hagyománynak számít, hogy a házigazda az esemény keretében mélyebben is bemutatkozik, így 2024 tavaszán a MOME is lehetőséget kap arra, hogy szakmai célkitűzéseit és az utóbbi évek legfontosabb eredményeit bemutassa a partnerintézmények képviselőinek és a szakma nemzetközi kiválóságainak. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.